Κατακευάζουμε μαζί Κομποστοποιητή & Σπορείο στον Κήπο του
18 Ιανουαρίου 2022

Κατακευάζουμε μαζί Κομποστοποιητή & Σπορείο στον Κήπο του "Ντάνκαν"

Σας προσκαλούμε την Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2022 στις 9:45, στον Κήπο του Κέντρου Μελέτης Χορού "Ντάνκαν"!

Ο πρώτος μήνας του χρόνου μας φέρνει και τον πρώτο κομποστοποιητή της γειτονιάς. Θα βάλουμε κι εμείς βέβαια το χεράκι μας σ’ αυτό, αφού στο πλαίσιο του προγράμματος Moving Ground θα τον κατασκευάσουμε μαζί στον κήπο του Κέντρου Ντάνκαν. Μέλη της Οργάνωσης Γη που ασχολούνται με τη βιωματική εκπαίδευση και εφαρμογές για την βιώσιμη ανάπτυξη στα αστικά κέντρα, θα μας φέρουν την τεχνογνωσία και τα υλικά για να φτιάξουμε τον κομποστοποιητή και θα μας μιλήσουν για την κομποστοποίηση. Έτσι θα μάθουμε όσα χρειαζόμαστε για να τον χρησιμοποιούμε σωστά και θα εμπλουτίσουμε σιγά-σιγά το χώμα που θα μας χρειαστεί στη συνέχεια για τα ανοιξιάτικα φυτέματά μας.

Ο Γενάρης, όμως, είναι ο σωστός μήνας για να ξεκινήσουμε και το σπορείο μας. Με την καθοδήγηση της Δώρας Ζούμπα και του Βασίλη Ντούρου θα ανταλλάξουμε γνώση και θα προετοιμάσουμε τους σπόρους για τη δημιουργία φυτωρίου. Στη συνέχεια, θα «υιοθετήσουμε» γλαστράκια που θα φροντίσουμε ο καθένας στο σπίτι του και τα οποία θα φυτευτούν την άνοιξη στον κήπο. Συμμετέχοντες στο πρόγραμμα Moving Ground, κάτοικοι της περιοχής και μικροί/ες μαθητές/τριες θα έχουμε τη χαρά να παρατηρούμε από κοντά τους επόμενους μήνες, όλα τα στάδια του κάθε φυτού, από τον σπόρο μέχρι την συγκομιδή.

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής  Κινητικότητας