Απαγορεύεται η απόθεση μπάζων και υλικών ανακαίνισης στους δρόμους!
8 Μαρτίου 2022

Απαγορεύεται η απόθεση μπάζων και υλικών ανακαίνισης στους δρόμους!

Μεγάλο πρόβλημα για την καθαριότητα των δημόσιων χώρων στο Βύρωνα αποτελεί η εναπόθεση υλικών από ανακαινίσεις, ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ, κατεδαφίσεις και άλλες οικοδομικές εργασίες, σε κοινόχρηστους χώρους ή δίπλα σε κάδους. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ! Δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα στην εικόνα και τη λειτουργία της πόλης.

Τι κάνουμε με τα μπάζα

Τα μπάζα ΔΕΝ τα συλλέγει ο Δήμος! Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, για ιδιωτικές εργασίες ανακαίνισης, κάθε Δημότης υποχρεούται να νοικιάσει ειδικό κάδο και να φροντίσει ο ίδιος για την αποκομιδή και ανακύκλωση των μπάζων, ανεξαρτήτως ποσότητας και σε συνεργασία με εξειδικευμένη εταιρεία.

Ογκώδη απορρίμματα

Παρότι ο Δήμος Βύρωνα δεν αναλαμβάνει αδρανή υλικά (όπως υλικά οικοδομής), συνεχίζει κανονικά να αναλαμβάνει την αποκομιδή ογκωδών αντικειμένων (λ.χ. στρώματα ή έπιπλα) και κλαδεμάτων, κατόπιν συνεννόησης με την Υπηρεσία Καθαριότητας. Μάλιστα τις προσεχείς ημέρες θα τοποθετηθούν και ειδικοί κάδοι αποκλειστικά για την εναπόθεση κλαδεμάτων.

Η Υπηρεσία Καθαριότητας  είναι εδώ για σας!

Για οποιαδήποτε απορία, ενημέρωση και βοήθεια, καθώς και για να συνεννοηθείτε για την αποκομιδή ογκωδών αντικειμένων και κλαδεμάτων, επικοινωνήστε στο τηλέφωνο 210 7640512 με την υπηρεσία καθαριότητας.

Δείτε περισσότερα: Απαγορεύεται η απόθεση μπάζων σε κάδους απορριμμάτων και πεζοδρόμια!

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής  Κινητικότητας