Εκπαιδευτικό βιωματικό φιλοζωικό πρόγραμμα για μαθητές στο 1ο Γυμνάσιο Βύρωνα
15 Απριλίου 2022

Εκπαιδευτικό βιωματικό φιλοζωικό πρόγραμμα για μαθητές στο 1ο Γυμνάσιο Βύρωνα

Οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου Βύρωνα, μαζί με τα παιδιά του ΚΔΑΠ-ΜΕΑ Ηλιούπολης «Παναγία Ευαγγελίστρια» και τη συνδρομή του Τμήματος Αστικής Πανίδας Βύρωνα και της ΠΦΠΟ (Πανελλήνιας Φιλοζωικής &Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας), συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό βιωματικό φιλοζωικό πρόγραμμα στο χώρο του 1ου Γυμνασίου Βύρωνα.

Το φιλοζωικό πρόγραμμα της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας με θέμα τα ζώα συντροφιάς, που είναι εγκεκριμένο και αναρτημένο στην Πλατφόρμα 21+ Εργαστήρια Δεξιοτήτων, σχετίζεται με θέματα που αφορούν τα ζώα αυτά, όπως: Στείρωση, φροντίδα από υπεύθυνους κηδεμόνες, αδέσποτα, εγκατάλειψη -κακοποίηση κ.ά. Στόχος ήταν να ενημερωθούν και να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές για θέματα που αφορούν στην ευζωία των σκυλιών, όπως: πώς σκέφτεται και πώς επικοινωνεί ένας σκύλος (γλώσσα σώματος), πώς εκπαιδεύεται μέσω θετικών συσχετισμών και χωρίς καμία χρήση βίας, πότε και γιατί δαγκώνει ένας σκύλος και πως αποφεύγουμε ένα δάγκωμα.

Το πρόγραμμα  παρουσίασε η εκπαιδεύτρια και μέλος της ΠΦΠΟ Αγγελική Χέρρα με τον εκπαιδευμένο σκύλο της Diesel και συμμετείχε η εκπαιδεύτρια Ελένη  Μαριγκούδη και Αναστασία Φουτσιτζόγλου ,τις οποίες ευχαριστούμε πολύ για την επιτυχημένη βιωματική δράση, με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα Ζώων!!!Στόχος της δράσης η ευαισθητοποίηση και ανάπτυξη της φιλοζωίας.

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής  Κινητικότητας