Μήνυμα για την Παγκόσμια Ημέρα της Μητέρας!
8 Μαϊου 2022

Μήνυμα για την Παγκόσμια Ημέρα της Μητέρας!

Αφιερώνουμε την σημερινή γιορτή της μητέρας,100 χρόνια από την Μικρασιατική καταστροφή, στις μανάδες προσφύγισσες που στήσανε το σπιτικό τους, με πάρα πολλές δυσκολίες στον τόπο που ζούμε σήμερα, στον αγαπημένο μας Βύρωνα. Η νοικοκυροσύνη τους ,η φιλοξενία, οι μυρωδιές από τα μαγειρέματά τους,οι μοσχοβολιές από τους μικρούς κήπους, η αλληλεγγύη και η ζεστασιά της γειτονιάς είναι στο πρόσωπο της γυναίκας μάνας η κληρονομιά μας.

Δεν είναι τυχαίο ότι η σύγχρονη πόλη κρατά αυτά τα χαρακτηριστικά. Βλέπουμε τις μανάδες του Βύρωνα ενεργές, γυναίκες εργαζόμενες στους συλλόγους, στις δραστηριότητες που αφορούν την ποιότητα ζωής, να διεκδικούν, να αγωνίζονται για το παρόν και το μέλλον της πόλης μας . Δείχνουμε την συμπαράστασή μας με κάθε τρόπο στις μάνες προσφύγισσες του 21ου αιώνα. Αγωνιζόμαστε για Ειρήνη στον κόσμο, την προστασία κάθε μάνας και των παιδιών της!

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής  Κινητικότητας