Συνεδρίαση Οικονομικής Επιτροπής την Τρίτη 10.5.2022 και ώρα 18.00 μ.μ.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                       Βύρωνας 06-05-2022

8. Κλειάσιος Αθανάσιος
  9. Γείτονας Ευάγγελος

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Σας προσκαλούμε στην 15η συνεδρίαση (ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ) της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί, στις 10 Μαίου 2022, ημέρα Τρίτη και ώρα 18:00 μ.μ. στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου, σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 10 (λήψη μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19) της από 11.03.2020 (Π.Ν.Π.), όπως τροποποιήθηκε από το άρθρο 67 του ν. 4830/2021 (Α 169) και τις υπ’ αρ. 18318/13-03-2020, 163/29-5-2020 και 643/69472/24.09.2021 εγκυκλίους του Υπουργείου Εσωτερικών, κατά τις διατάξεις του άρθρου 67 του ν. 3852/2010 (Α΄ 87), όπως αντικαταστάθηκαν με τις διατάξεις του άρθρου 74 του ν. 4555/2018 (ΦΕΚ τ. Α’ 133/19.07.2018), για συζήτηση και λήψη αποφάσεων επί των κάτωθι θεμάτων της Ημερήσιας Διάταξης:

1. Έγκριση προγραμματισμού προσλήψεων τακτικού προσωπικού έτους 2022/ Δυνατότητα πλήρωσης θέσεων από επιλαχόντες προηγούμενης προκήρυξης.
  2. Έγκριση Τιμολογίων Παγίας Προκαταβολής 2022- ΜΕΡΟΣ Α΄
  3. Τροποποίηση συμβάσεων προμήθειας καυσίμων (πετρέλαιο κίνησης, πετρέλαιο θέρμανσης, αμόλυβδη βενζίνη).
  4. Συγκρότηση της Επιτροπής Διενέργειας και Αξιολόγησης του Διαγωνισμού «Προμήθειας Ειδών Κρεοπωλείου για τις ανάγκες των Δημοτικών Παιδικών Σταθμών 2022-2024».
  5. Εξειδίκευση πίστωσης
  6. Έγκριση έκδοσης Χρηματικού Εντάλματος Προπληρωμής
  7. Έγκριση απόδοσης Χρηματικού Εντάλματος Προπληρωμής
  8. Έγκριση 4ου  Ανακεφαλαιωτικού Πίνακα  Εργασιών (Α.Π.Ε.) του έργου: «ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΟΡΙΣΤΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΔΙΑΚΛΑΔΩΣΕΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ»
  9. Έγκριση Υποβολής Πρότασης του Δήμου Βύρωνα για ένταξη στο Χρηματοδοτικό Πρόγραμμα «Δράσεις Περιβαλλοντικού Ισοζυγίου» 2021 του Πράσινου Ταμείου του Υπουργείου Περιβάλλοντος & Ενέργειας στον Άξονα Προτεραιότητας 2 (Α.Π.2) για την εκπόνηση Επιχειρησιακού Σχεδίου για την εξασφάλιση κοινόχρηστων και κοινωφελών χώρων – Ε.Σ.Ε.Κ.Κ.»
  10. Αποδοχή όρων και προϋποθέσεων έγκρισης, δανείου του Δήμου Βύρωνα από το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων για την εκτέλεση του έργου: «Ψηφιακός μετασχηματισμός Δήμου Βύρωνα με δράσεις / εφαρμογές ευφυών τεχνολογιών για την ανάπτυξη ΄΄έξυπνης πόλης ΄΄», ενταγμένου στο Αναπτυξιακό Πρόγραμμα Αντώνης Τρίτσης και εξουσιοδότηση του Δημάρχου για υπογραφή της σχετικής δανειακής σύμβασης.
  11. Υποβολή πρότασης στο Πράσινο Ταμείο για την χρηματοδότηση της υπηρεσίας «Εκπόνηση Σχεδίου Αστικής Προσβασιμότητας (Σ.Α.Π.) στο Δήμο Βύρωνα», στο πλαίσιο του Άξονα Προτεραιότητας 2 «Αστική Αναζωογόνηση και Λοιπές Δράσεις Περιβαλλοντικού Ισοζυγίου»
  12. Αποδοχή ένταξης της πράξης «Βιώσιμη μικροκινητικότητα μέσω συστήματος κοινόχρηστων ποδηλάτων σε Δήμους της Χώρας (Δήμοι Μητροπολιτικών Κέντρων)» με Κωδικό ΟΠΣ 5161697  στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Υποδομές Μεταφορών, Περιβάλλον και Αειφόρος Ανάπτυξη 2014-2020».
  13. Έγκριση 1ου  Ανακεφαλαιωτικού Πίνακα  Εργασιών (Α.Π.Ε.) και 1ου Π.Κ.Τ.Μ.Ν.Ε. του έργου: «Επεμβάσεις Ενεργειακής Αναβάθμισης 1ου & 3ου Δημοτικού Σχολείου Βύρωνα».

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ:

1. κ. Δήμαρχο Βύρωνα

2. κα Γενική Γραμματέα Δήμου Βύρωνα

3. Επικεφαλής Δημοτικών Παρατάξεων

4. Γραφείο Τύπου-Επικοινωνίας και Δημοσίων Σχέσεων Δήμου Βύρωνα

Επισημαίνεται:

• Με φυσική παρουσία παρευρίσκονται: περισσότερα από επτά (7) άτομα, χωρίς περιορισμό στον αριθμό των συμμετεχόντων, αποκλειστικά εφόσον πρόκειται για πλήρως εμβολιασμένους και νοσήσαντες το τελευταίο εξάμηνο, τηρουμένων των υγειονομικών μέτρων (απόσταση ενάμισι μέτρου μεταξύ των παρευρισκομένων, αναλογία του ενός ατόμου ανά πέντε τ.μ., χρήση μάσκας και αντισηπτικού)

Οι συμμετέχοντες που έχουν εμβολιαστεί ή νοσήσει, κατά την προσέλευσή τους στο χώρο της συνεδρίασης, οφείλουν να επιδεικνύουν τα σχετικά πιστοποιητικά στον πρόεδρο του συλλογικού οργάνου, ο οποίος φέρει την ευθύνη της εύρυθμης λειτουργίας του

Ο Πρόεδρος

Κόκκαλης Δημήτριος