ΣΥΝΑΞΑΡΙΑ, ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ, ΜΑΡΤΥΡΕΣ. 1922, Παρασκευή 24 Ιουνίου - Φεστιβάλ
21 Ιουνίου 2022

ΣΥΝΑΞΑΡΙΑ, ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ, ΜΑΡΤΥΡΕΣ. 1922, Παρασκευή 24 Ιουνίου - Φεστιβάλ

Η Αλάβαστρον, Ομάδα Δράσης, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων τιμής και μνήμης για τα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή δημιουργεί για τοΦεστιβάλ «στη σκιά των βράχων» των δήμου Βύρωνα και Δάφνης-Υμηττού μια παράσταση αφιερωμένη στη Μικρασιατική Καταστροφή.

Η παράσταση Συναξάρια, μαρτυρίες, μάρτυρες. 1922 είναι η ιστορία τριών γυναικών που βρέθηκαν στη δίνη της Μικρασιατικής Καταστροφής. Είναι εμπνευσμένη από εμβληματικά λογοτεχνικά μυθιστορήματα, όπως Το νούμερο 31328 του Ηλία Βενέζη και το Συναξάρι Αντρέα Κορδοπάτη. Βιβλίο δεύτερο: Βαλκανικοί – ’22 του Θανάση Βαλτινού, μαρτυρίες προσφύγων παρμένες από τη Μαύρη βίβλο. 1922 του Γιάννη Καψή και στίχους ποιητών. Είναι μια σύγχρονη ανάδυση της ιστορικής μνήμης, που ξεκινά από τα γεγονότα που οδήγησαν στο 1922 και συνομιλεί με το σήμερα, καταδεικνύοντας τη διαχρονική τραγωδία της ανθρώπινης μοίρας μέσα στη φρίκη του πολέμου.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την επίσημη ιστοσελίδα του φεστιβαλ:https://festivalvraxon.gr/show.php?id=75
Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής  Κινητικότητας