Με δυο ξεχωριστές παιδικές γωνιές, γνωστές ως κουζίνες της φύσης ή λασποκουζίνες εμπλουτίστηκαν οι αυλές του 1ου και 5ου Παιδικού Σταθμού Βύρωνα.
9 Ιουνίου 2022

Ο  σχεδιασμός, η αισθητική, η λειτουργικότητά τους δίνουν στα παιδιά  την ευκαιρία να αναπτύξουν το παιχνίδι έξω από την τάξη, δημιουργικά και ευφάνταστα. Το ομαδικό παιχνίδι, το παιχνίδι ρόλων, οι πειραματισμοί, τα φυσικά και ανακυκλώσιμα  υλικά ως πρώτη ύλη, τα ‘πραγματικά’ σκεύη για την μαγειρική και άλλα ευρηματικά αντικείμενα  μέσα από την πρωτοβουλία, διαχείριση και  ζεστή ανταπόκριση των παιδιών, ανοίγουν την προοπτική  για  μια ενδιαφέρουσα παιδαγωγική προσέγγιση σχετικά με την διαμόρφωση των αυλών.

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής  Κινητικότητας