Ομιλία για την προστασία από τον καύσωνα, τη θερμική εξάντληση και τη θερμοπληξία, στο Κ.Α.Π.Η Αγ. Τριάδας
17 Ιουνίου 2022

Το Τμήμα Προαγωγής Υγείας σε συνεργασία με το Τμήμα Ανοικτής Προστασίας Ηλικιωμένων της Διεύθυνσης Κοινωνικής Πολιτικής & Υγείας  Δήμου Βύρωνα, διοργάνωσε και πραγματοποίησε, την Τετάρτη 15/6/2022, στο Κ.Α.Π.Η της Αγίας Τριάδας ομιλία με θέμα: «Οδηγίες Προστασίας από τον καύσωνα». Θερμική εξάντληση – Θερμοπληξία», με ομιλήτρια την επισκέπτρια υγείας, Βασιλική Παναγιωτακοπούλου.

Στην εκδήλωση-ομιλία παρευρέθηκε η Προϊσταμένη του Τμήματος Ανοικτής Προστασίας Ηλικιωμένων, Αθανασία Στόγια.

Η ενημέρωση αφορούσε τον ορισμό του καύσωνα, τις ομάδες του πληθυσμού που είναι ευάλωτες στις υψηλές θερμοκρασίες,καθώς και στο τι πρέπει να προσέχουμε τις ημέρες που διαρκεί ο καύσωνας.

Αναλυτικά συζητήθηκαν, ως επιπλοκές του καύσωνα, η θερμική εξάντληση και η θερμοπληξία και μέσα από φωτογραφίες ενημερώθηκαν για τις πρώτες βοήθειες σε κάθε περίπτωση χωριστά.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με τη διανομή ενημερωτικού φυλλαδίου με τα μέτρα προστασίας από τον καύσωνα.

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής  Κινητικότητας