Ξεκίνησε η διαλογή βιοαποβλήτων στον Βύρωνα
29 Ιουλίου 2022

Ξεκίνησε η διαλογή βιοαποβλήτων στον Βύρωνα

Σε πιλοτική εφαρμογή ξεκίνησε το πρώτο δρομολόγιο συλλογής βιοαποβλήτων στο Δήμο μας.

Βιοαπόβλητα ή οργανικά είναι τα απόβλητα που προέρχονται από την κουζίνα, τις γλάστρες και τον κήπο.

Το ειδικό απορριμματοφόρο που συλλέγει και πλένει επιτόπου τους κάδους, περνάει από όλα τα σημεία που υπάρχει μεγάλη παραγωγή βιοαποβλήτων όπως σε σημεία που υπάρχουν σούπερ μάρκετ, ταβέρνες, μανάβικα, στρατόπεδα, παρασκευαστήρια φαγητών, ανθοπωλεία.
Οι κάδοι είναι χρώματος καφέ, φέρουν ενημερωτική σήμανση και ανοίγουν με απλό τριγωνικό κλειδί.

Όσοι/ες επιθυμούν να συμμετέχουν στο πρόγραμμα, μπορούν να παραλάβουν κλειδιά από την είσοδο του Δημαρχείου (Καραολή και Δημητρίου 36 – 44) ή από την είσοδο της Δ/νσης Καθαριότητας (Αμαξοστάσιο Βύρωνα, Αρχιεπισκόπου Αθηνών Χρυσοστόμου).

Τι κάνουμε;
Αξιοποιούμε τα υπολείμματα τροφών σε 3 βήματα:
1.       Τα βάζουμε σε ξεχωριστή σακούλα (κατά προτίμηση βιοδιασπώμενη)
2.       Παίρνουμε το κλειδί μαζί μας. Το κλειδί ανοίγει όλους τους καφέ κάδους στο Βύρωνα.
3.       Ξεκλειδώνουμε τον καφέ κάδο και τα βάζουμε μέσα. Το καπάκι κλείνει αυτόματα.

Μαζί να κάνουμε το βήμα για να μειώσουμε τα σκουπίδια και να προστατέψουμε το περιβάλλον!
Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής  Κινητικότητας