ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ ‘ΓΙΑ ΟΛΑ ΕΚΕΙΝΑ ΤΖΙΕΡΙ ΜΟΥ ΘΕ ΝΑ ΣΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΩ’ - Φεστιβάλ των Βράχων (17/09)
16 Σεπτεμβρίου 2022

Το 2022 αποτελεί ένα έτος με ιδιαίτερο συμβολικό και συναισθηματικό φορτίο γιατί συμπληρώνονται 100 χρόνια από την Καταστροφή της Σμύρνης και συνεκδοχικά από τον βίαιο και αναγκαστικό τερματισμό της Ελληνικής παρουσίας στον ευρύτερο χώρο της Μικράς Ασίας  και της Ανατολικής Θράκης.

Εκατό χρόνια μετά την Καταστροφή του 1922, οι απόγονοι των Προσφύγων αποτελούν ένα δυναμικό και δημιουργικό κομμάτι του Ελληνικού Λαού, τιμώντας την καταγωγή τους μέσα από τους μεγάλους αγώνες για την ελευθερία και την δημοκρατία και την προσφορά τους στον πολιτισμό, την επιστήμη και την τέχνη.

για περιισότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την επίσημη ιστοσελίδα του φεστιβάλ: https://festivalvraxon.gr/show.php?id=104
Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής  Κινητικότητας