Σε διαβούλευση έως 30/5 ο νέος κανονισμός καθαριότητας του Δήμου Βύρωνα!
11 Απριλίου 2023

Σε διαβούλευση έως 30/5 ο νέος κανονισμός καθαριότητας του Δήμου Βύρωνα!

Μέχρι τις 30/5/2023 θα βρίσκεται σε διαβούλευση το σχέδιο του νέου κανονισμού καθαριότητας του Δήμου Βύρωνα, το οποίο έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα μας.

Ο νέος κανονισμός, αποτυπώνει την μεγάλη αλλαγή που επιχειρείται ώστε όχι μόνο να κρατήσουμε την πόλη μας καθαρή αλλά και να μειώσουμε δραστικά τα σκουπίδια που παράγουμε. Για το σκοπό αυτό, προηγήθηκαν εργαστήρια πολιτών και εργαζομένων και διαδικτυακή έρευνα  (πατήστε εδώ και δείτε τα αποτελέσματα της έρευνας).

Ο νέος κανονισμός περιγράφει αναλυτικά τις υποχρεώσεις του Δήμου και των πολιτών, ιδιαίτερα σε ότι αφορά την πρόληψη, την επαναχρησιμοποίηση και τον διαχωρισμό όσο το δυνατόν περισσότερων υλικών από τα σκουπίδια με στόχο την ανακύκλωση και την κομποστοποίηση των πράσινων και των υπολειμμάτων τροφών.

Αλλάζουμε συνήθειες, αλλάζουμε εποχή, συμμετέχουμε στην καθαριότητα και την ανακύκλωση!

Περιμένουμε τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας στο gramd.kathariotitas@dimosbyrona.gr ή στο info@dimosbyrona.gr

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
ΕΣΠΑ 2014-2020