Γρηγόρης Κατωπόδης:
27 Απριλίου 2023

Γρηγόρης Κατωπόδης: "Το παιδί βρίσκεται στο επίκεντρο όσων πράττουμε"

"Αγαπητοί γονείς και αγαπητά μας παιδιά,

ο στίχος του μεγάλου μας ποιητή Γιάννη Ρίτσου “εμείς που λες, όλα τα φτιάχνουμε στο φως” που κοσμεί τον τίτλο του φετινού μας Παιδικού Φεστιβάλ, δεν είναι τυχαία επιλεγμένος, αλλά αντίθετα εκφράζει την έντονη εσωτερική ανάγκη του ανθρώπου να βγει στο φως. Αυτό το φως της δημιουργίας, της γαλήνης και της ευτυχίας, του αγώνα και της τέχνης.

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, το Παιδικό - Νεανικό Φεστιβάλ φιλοδοξούμε να αποτελέσει έναν φωτεινό φάρο έμπνευσης, δημιουργικότητας και έκφρασης για όλα τα παιδιά. Η προσήλωση της Δημοτικής Αρχής μας στα παιδιά και τη νέα γενιά, είναι πάντοτε αταλάντευτη. Παλεύουμε προκειμένου να τα κρατήσουμε ασφαλή, χαιρόμαστε στη χαρά και στην επιτυχία τους, τα στηρίζουμε για να ξεδιπλώσουν το χαρακτήρα και τις δεξιότητές τους, δίνουμε βήμα και προβολή στη φωνή τους.

Το παιδί είναι στο κέντρο όσων πράττουμε, και η διαφύλαξη της νέας γενιάς και του μέλλοντος αυτού του τόπου είναι στην κορυφή της σκέψης και των ελατηρίων μας.

"Εμείς δεν ξέρουμε τι είναι η ομίχλη", γράφει ο Ρίτσος σε ένα άλλο σημείο. Πόσο πιο ταιριαστός στίχος για ένα παιδί. Τα παιδιά δεν ξέρουν τι είναι η ομίχλη, παρά μόνον το φως. Αυτό το φως είναι η ελπίδα όλων μας, αυτό το φως θέλουμε να σας βοηθήσουμε να κρατήσετε αναμμένο και λαμπερό.

Σας ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας και ανυπομονούμε να βρεθούμε κοντά σας!"

Γρηγόρης Κατωπόδης

Δήμαρχος Βύρωνα