Έκτακτη σύσκεψη του Συντονιστικού Τοπικού Οργάνου για τον ακραίο κίνδυνο πυρκαγιάς την Κυριακή 23/7
22 Ιουλίου 2023

Έκτακτη σύσκεψη του Συντονιστικού Τοπικού Οργάνου (ΣΤΟ) πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου 22/7/23, στο Δημαρχείο Βύρωνα, για τον ακραίο κίνδυνο πυρκαγιάς (κατηγορίας 5) που προβλέπεται για την Κυριακή 23/7.

Στη σύσκεψη που έγινε υπό τον Δήμαρχο Γρηγόρη Κατωπόδη,  αρμόδιους υπηρεσιακούς παράγοντες και εκπρόσωπο της Εθελοντικής Ομάδα Δασοπροστασίας Βύρωνα, αποφασίστηκε: Να αυξηθούν οι περιπολίες στο δάσος του Υμηττού, να τεθούν σε πλήρη επιφυλακή οι σχετιζόμενες υπηρεσίες του Δήμου και να απαγορευτεί η πρόσβαση όλων των πολιτών στο βουνό. Για το σκοπό αυτό θα υπάρξει σχετική μέριμνα από εργαζόμενους του Δήμου Βύρωνα.

Παρακαλούνται οι πολίτες, λόγω του ακραίου κινδύνου εκδήλωσης πυρκαγιάς και προκειμένου να προστατευτούν οι ίδιοι αλλά και το δάσος του Υμηττού, να συμμορφώνονται με τις υποδείξεις των αρμόδιων φορέων και προσώπων.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση!

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
ΕΣΠΑ 2014-2020