Με μεγάλη επιτυχία παρουσιάστηκε η παράσταση της ΟΜΑΔΑΣ Θ’ΕΡΑΣΤΕΣ “Το σπίτι της Μπερνάρντα Άλμπα”
19 Φεβρουαρίου 2024

Στην κατάμεστη αίθουσα του Δημοτικού Κινηματογράφου “Νέα Ελβετία” την Παρασκευή 16 και το Σάββατο 17 Φεβρουαρίου 2024 οι θεατές είχαν την χαρά να παρακολουθήσουν την θεατρική παράσταση “Το σπίτι της Μπερνάρντα Άλμπα” του  Φεδερίκο Γκαρθία Λόρκα από τη θεατρική Ομάδα Θ’εραστές σε σκηνοθεσία Μάριου Μακρόπουλου.

Μια εξαιρετική παράσταση με καταπληκτικούς συντελεστές σε ένα έργο παγκοσμίου ρεπερτορίου, που αν και γράφτηκε το 1936, τα ζητήματα που θίγει, η καταπίεση, ο συμβιβασμός του πάθους και η επιρροή των αντρών στις γυναίκες παραμένουν επίκαιρα δυστυχώς και στις μέρες μας.

Ένα έργο προάγγελος του φασιστικού καθεστώτος του Φράνκο, που εγκαθιδρύθηκε στην Ισπανία λίγο μετά την συγγραφή του.

ΟΜΑΔΑ Θ’ΕΡΑΣΤΕΣ

Πρωταγωνιστούν (με αλφαβητική σειρά): Ελένη Δημητριάδου, Κατερίνα Ζαχαροπούλου, Ιωάννα Μπελιά, Κατερίνα Μπελιά, Ελένη Μπίτα, Ηρώ Παρδαβέλλα, Καλλιρρόη Παχή, Ηλέκτρα Χρηστίδη, Θάλεια Ψευτογιάννη.

Σκηνοθεσία: Μάριος Μακρόπουλος

Σκηνικά - Κοστούμια: Ηρώ Παρδαβέλλα

Πρωτότυπη μουσική: Κατερίνα Ζαχαροπούλου

Βοηθός σκηνοθέτη: Μαρίνα Τσουκανά

Φωτογραφίες: Κυριακή Γενάρη

Με την παρουσία τους μας τίμησαν:

Ο Δήμαρχος Βύρωνα κ.Αλέξης Σωτηρόπουλος, ο επικεφαλής της παράταξης “Δημοτική Πρωτοβουλία Στάση Βύρωνα” κ.Γρηγόρης Κατωπόδης, οι αντιδήμαρχοι κ. Ελευθέριος Τριανταφύλλου, κ.Αθανάσιος Κλειάσιος, κ. Δημήτριος Καρακώστας και κα Μαρία Γκανέτσου, οι δημοτικοί σύμβουλοι κα Ελένη Βιδάλη, κα Λεμονιά Κλωνάρη, κα Θεοφανεία Μαρή και ο κ.Αντώνιος Μποζιάρης.

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
ΕΣΠΑ 2014-2020