Μελωδίες για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του 1ου Γυμνασίου και του Γυμνασίου Καρέα
15 Απριλίου 2024

Μια μουσική σύμπραξη, του 1ου Γυμνασίου Βύρωνα και του Γυμνασίου Καρέα, δημιούργησε μια ξεχωριστή μέρα γεμάτη μελωδίες για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς των δύο σχολείων.

Χαρά και τιμή για τα σχολεία αποτέλεσε η παρουσία του Διευθυντή Δ.Ε. Α' Αθήνας κ. Αθανάσιου Νικολόπουλου.

Η παρουσία των μαθητών της Στ' Τάξης του 1ου Δημοτικού Βύρωνα, στο πλαίσιο της ομαλής μετάβασης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο, ήταν μια όμορφη ευκαιρία για να γνωρίσουν το σχολείο που θα τους υποδεχτεί από τη νέα σχολική χρονιά μέσα από μια όμορφη εμπειρία.

Τεράστια ήταν η συμβολή της κας Περπάτη και του κ. Τσάτσου, των μουσικών των δύο σχολείων, καθώς φυσικά τεράστια ήταν και η προσπάθεια των παιδιών που παρουσίασαν αυτό το μοναδικό μουσικοχορευτικό θέαμα.

Η δράση του 1ου Γυμνασίου Βύρωνα, διοργανωτή της εκδήλωσης, στέφθηκε με επιτυχία και δίνει το μήνυμα για την αναγκαιότητα ανοίγματος των σχολείων στην σχολική και τοπική κοινότητα και, κυρίως, της δημιουργικής σύμπλευσης των σχολείων προς όφελος των μαθητών.

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
ΕΣΠΑ 2014-2020