Οι φετινές Κινηματογραφικές Βραδιές του Δήμου μας έριξαν την αυλαία τους την Παρασκευή 19 Απριλίου
24 Απριλίου 2024

Οι φετινές Κινηματογραφικές Βραδιές του Δήμου μας με τίτλο “Το καχύποπτο βλέμμα -Εικόνες του «άλλου» στον κινηματογράφο” έριξαν την αυλαία τους την Παρασκευή 19 Απριλίου 2024 στο Δημοτικό Κινηματογράφο “Νέα Ελβετία”.

Από τα τέλη Οκτωβρίου μέχρι και τα μέσα του Απριλίου κάθε δεύτερη Παρασκευή πλήθος κόσμου είχε την ευκαιρία να απολαύσει δωρεάν τη μαγική τέχνη του κινηματογράφου με σύγχρονες αλλά και παλαιότερες προβολές, εγχώριες και διεθνείς.

Κατόπιν ακολουθούσε συζήτηση με καλεσμένους-ομιλητές ανθρώπους των γραμμάτων και των τεχνών που μοιράζονταν σκέψεις, προβληματισμούς, σχόλια και απόψεις.

Υπεύθυνος για την επιλογή της θεματικής, των ταινιών και των καλεσμένων ήταν ο καταξιωμένος και βραβευμένος σκηνοθέτης Στέλιος Χαραλαμπόπουλος που μαζί με τον βοηθό του Αλέξανδρο Αλεξανδρόπουλο και το τμήμα Πολιτισμού του Δήμου μας συνεργάζονται για την διεξαγωγή των κινηματογραφικών βραδιών.

Οι φετινοί μας καλεσμένοι ήταν οι ιστορικοί θεάτρου και κινηματογράφου Ελίζα Άννα Δελβερούδη και Ιωάννα Αθανασάτου, οι κριτικοί κινηματογράφου Ρόμπι Εσκιέλ, Γιάννης Ζουμπουλάκης, Χρήστος Μήτσης, Δημήτρης Μπούρας και Γιάννης  Σμοΐλης, οι συγγραφείς Κώστας Βούλγαρης και Παύλος Κάγιος, ο καλλιτεχνικός διευθυντής του φεστιβάλ κινηματογράφου και ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης Ορέστης Ανδρεαδάκης και ο στιχουργός - σκηνοθέτης Θοδωρής Γκόνης.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους εκλεκτούς καλεσμένους που μας τίμησαν με την παρουσία τους και διέθεσαν το χρόνο τους, τις γνώσεις τους και την ενέργειά τους.

Ευχαριστούμε όλες και όλους για τη σταθερή τους παρουσία στις κινηματογραφικές βραδιές και ανανεώνουμε το ραντεβού μας για τη νέα κινηματογραφική χρονιά.

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
ΕΣΠΑ 2014-2020