Πυροπροστασία - Καθαρισμός Οικοπέδων/ Ηλεκτρονικά η δήλωση για τον καθαρισμό, πήρε παράταση μέχρι 15 Ιουλίου 2024
21 Ιουνίου 2024

Σύμφωνα με την υπ’ αριθ. 20/2024 Πυροσβεστική Διάταξη ο καθαρισμός περιλαμβάνει:

•              Υλοτομία και απομάκρυνση των ξερών και σπασμένων δέντρων και κλαδιών, καθώς και των κλαδιών που βρίσκονται σε άμεση επαφή με κτίσμα.

•              Απομάκρυνση της καύσιμης φυτικής ύλης που βρίσκεται στην επιφάνεια του εδάφους όπως ενδεικτικά το φυλλόστρωμα, τα ξερά χόρτα και τα κατακείμενα ξερά κλαδιά.

•              Αποκλάδωση της βάσης της κόμης των δέντρων και αύξηση του ύψους έναρξής της από την επιφάνεια του εδάφους, ανάλογα με την ηλικία και το είδος του δέντρου.

•              Αραίωση της θαμνώδους βλάστησης ως προς την κάλυψη του εδάφους.

•              Απομάκρυνση τυχόν άλλων εγκαταλελειμμένων καυστών, αναφλέξιμων, εκρήξιμων ή εύφλεκτων υλικών, αντικειμένων και απορριμμάτων.

•              Ασφαλή συλλογή και απομάκρυνση όλων των υπολειμμάτων καθαρισμού.

Στους υπόχρεους που δεν υποβάλλουν  δήλωση καθαρισμού, επιβάλλεται πρόστιμο ύψους χιλίων (1.000) ευρώ (άρθρο 31 Ν.5075/2023).

Μέσω της πλατφόρμας, οι πολίτες έχουν την δυνατότητα  καταγγελιών για ακαθάριστα οικόπεδα.

Από 16 Ιουλίου 2024 ο Δήμος θα μπορεί να διενεργεί τους απαραίτητους ελέγχους και να επιβάλλει τα αντίστοιχα πρόστιμα.

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
ΕΣΠΑ 2014-2020