Νοέμβριος 2009- Σεμινάριο για την εισαγωγή στο Videodance, από το Κέντρο Χορού Ντάνκαν

ΧΟΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ

Εισαγωγή στο VIDEODANCE με τη Χρυσάνθη Μπαδέκα
6-8 / 11,13/ 15,20 Νοεμβρίου 2009

Παρουσίαση των projects 20 Νοεμβρίου

Εκεί που η κάμερα χορογραφεί την κίνηση, ο κινηματογραφιστής και ο χορογράφος συναντιούνται, το σώμα αποτελεί πεδίο πειραματισμού, η αντίληψη του χρόνου διαφοροποιείται και ο χώρος αποδομείται.

Το σεμινάριο αποσκοπεί στη δημιουργία και παρουσίαση μικρών, πειραματικών videodance projects.

Θα ασχοληθούμε με:
χορογραφία για την κάμερα,
pre/post-video production,
τεχνικές κάμερας
και non-linear editing.

Απαραίτητα εργαλεία :
Laptop (τουλάχιστον windows’98 ή Mac Tiger OSX, 1GB RAM, 60GB ελεύθερα, με περασμένο το PREMIERE Pro CS4 )
Ψηφιακή κάμερα, που να συνδέεται με τον υπολογιστή
1 mini DV κασέτα
*Firewire ή usb καλώδιο
*Τρίποδο

* = Σε περίπτωση που δεν έχετε και δεν θέλετε να αγοράσετε, θα μοιραστούμε αυτά που υπάρχουν στην ομάδα.

Η Χρυσάνθη Μπαδέκα, αφού αποφοίτησε από την Επαγγελματική Σχολή Χορού Ραλλού Μάνου (Αθήνα), συνέχισε τις μεταπτυχιακές της σπουδές στο Tisch School of the Arts, NYU (Νέα Υόρκη) έχοντας ως εξειδίκευση την χορογραφία και το βίντεο. Εκεί παρουσιάστηκαν οι πρώτες χορογραφικές της δουλειές (status entropus, Hark, I am a prisoner in my skull, Last, The new normal) και τα videodance (Breath/e, Vortex, Amen, s_p, status entropus-vd). Στην Ελλάδα, έχει συνεργαστεί ως χορεύτρια με τις ομάδες: Ελληνικό Χορόδραμα, Vis Motrix, v.void, Mesomorph, 58+3, ενώ στη Νέα Υόρκη με Second Avenue Dance Company και Ch.B.Christiensen (NYU), A.Yavin (Whitney Museum), M.Zira (The Kitchen), E.Poulinas (DNA), Johannes Wielend Dance Company (The Yard Festival/ Residency) και Κλεόνη Μανουσάκη (Abc No Rio). Έχει τιμηθεί με υποτροφίες από τo Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών, τo New York University και τo Κοινωφελές Ίδρυμα Αλέξανδρος Σ. Ωνάσης, ενώ η χορογραφία της "Status Entropus" απέσπασε το GSO βραβείο του NYU.

ΧΟΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ

πρόγραμμα σεμιναρίου :