29 Μαρτίου 2010

Παράλληλες εκδηλώσεις - 20:00 - Δημοτικός Κινηματογράφος Νέα Ελβετία - Μουσική και κινηματογράφος συναυλία του Μουσικού Εργαστηρίου του Δήμου

Δευτέρα 29 Μαρτίου
«Μουσική και Κινηματογράφος»

Συναυλία Μουσικού Εργαστηρίου Πνευματικού Κέντρου Δήμου Βύρωνα

Η Μουσική στον Κινηματογράφο, από την εποχή του Βωβού ως τις μέρες μας, παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο στη δημιουργία μιας ταινίας. Θυμηθείτε πόσες φορές είναι εκείνες που προσέξατε μια σκηνή επειδή η μουσική τόνιζε το περιεχόμενό της συναισθηματικά και δραματουργικά. Θυμηθείτε πόσες φορές ξανακούσατε αυτή τη μουσική – θυμίζοντας σας αυτό που προσέξατε και σας άρεσε από την ταινία. Έτσι λοιπόν ένα «soundtrack» μπορεί να ακολουθήσει τη δική του καλλιτεχνική πορεία, έξω από την εικόνα που συνόδευσε.
Μεγάλοι συνθέτες από τη κλασσική περίοδο της μουσική ως τη σύγχρονη και από rock συγκροτήματα μέχρι jazz έχουν ασχοληθεί με τη κινηματογραφική μουσική, γράφοντας αριστουργήματα, αξεπέραστα στο χρόνο.
Οι καθηγητές του Μουσικού Εργαστηρίου του Πνευματικού Κέντρου Δήμου Βύρωνα έχουμε τη τιμή να παρουσιάσουμε κάποιους από τους προχωρημένους μας μαθητές σε μια συναυλία αφιερωμένη στη Κινηματογραφική μουσική.

Θα ακουστού μουσικές των: ScottJoplin, M. Jarre, NinoRota, Μ. Χατζιδάκι, HenryMancini, EnnioMorrikone, Ν. Μαμαγκάκη, Ε. Ρεμπούτσικα, YannTiersen, Μ. Λοίζου, Γ. Σπανού , Ν. Πορτοκάλογλου, κ.α.

Καθηγητές Μουσικού Εργαστηρίου:
Ανδρέας Συμβουλόπουλος, Μάκης Χαριτάτος Πιάνο,