Κλειστή η χωματερή – Πρόβλημα με την καθαριότητα για όλους τους Δήμους του Λεκανοπεδίου

Κλειστός είναι ο ΧΥΤΑ Λιοσίων από τις 2 σήμερα το μεσημέρι και για την υπόλοιπη ημέρα, ενώ είναι πολύ πιθανό να παραμείνει κλειστός και αύριο μέχρι τις 6 το απόγευμα. Μέχρι την επαναλειτουργία του, ο ΧΥΤΑ θα ανοίξει για μία ώρα σήμερα το απόγευμα μόνο για νοσοκομειακά απορρίμματα και απορρίμματα από λαϊκές αγορές.

Το γεγονός αυτό δημιουργεί πρόβλημα στην αποκομιδή των σκουπιδιών στο σύνολο των Δήμων του Λεκανοπεδίου και κατ' επέκταση και στο Δήμο Βύρωνα, καθώς όλοι εξυπηρετούνται από το ΧΥΤΑ Λιοσίων.

Έκκληση απευθύνουν όλοι οι Δήμοι στους κατοίκους τους να μην κατεβάζουν απορρίμματα μέχρι την ομαλοποίηση της κατάστασης.

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής  Κινητικότητας