Φιλοξενία Αρμενίων (26/05/06)

Θερμή φιλοξενία επιφύλαξε ο Δήμος Βύρωνα στην αντιπροσωπεία του αδελφοποιημένου Δήμου Νογεμπεριάν της Αρμενίας, η οποία επισκέφθηκε εθιμοτυπικά τη χώρα μας.

Κατά τη διάρκεια παραμονή της, η αντιπροσωπεία με επικεφαλής το δήμαρχο Σεριόζα Αμιραγιάν, επισκέφθηκε τα αρμενικά σχολεία στο Ν. Κόσμο και τη Νίκαια, το δημαρχείο Βύρωνα, όπου συναντήθηκε με τον Δήμαρχο Βύρωνα Νίκο Χαρδαλιά, το Πνευματικό Κέντρο και το Κέντρο Μελέτης Χορού «Ρ & Ι Ντάνκαν», ενώ προς τιμήν των δύο Δημάρχων πραγματοποιήθηκε δείπνο εργασίας  στις εγκαταστάσεις της Αρμενικής Κοινότητας του Καρέα, όπου και παρευρέθηκε ο Υπουργός Εσωτερικών κος Προκόπης Παυλόπουλος.

Δεν έλειψαν και οι ξεναγήσεις σε αξιοθέατα της Αττικής και του Αργοσαρωνικού, όπως η Ακρόπολη, το Σούνιο και η Αίγινα. Για την άρτια φιλοξενία της αρμενικής αντιπροσωπείας φρόντισε η πενταμελής επιτροπή υποδοχής του Δήμου μας την αποία αποτελούσαν οι αντιδήμαρχοι, Μάρω Αδαμοπούλου και Ρένα Παπαγεωργίου, καθώς και οι Μαρία Κόκκινου, Γρηγόρης Παπακωνσταντίνου και Σακέ Ατζεριάν.

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα