Η Δημοτική Βιβλιοθήκη συνδέεται με τα Δημοτικά σχολεία της πόλης

Διαδικασία εγγραφής νέων μελών μέσα από τα Δημοτικά σχολεία του Βύρωνα ξεκίνησε η Δημοτική Βιβλιοθήκη της πόλης, στο πλαίσιο αναβάθμισης και εκσυγχρονισμού της λειτουργίας της.

Οι μαθητές, με τη συγκατάθεση των γονέων τους, εγγράφονται εντελώς δωρεάν στη Δημοτική Βιβλιοθήκη και έτσι έχουν πρόσβαση σε ένα πλούτο παιδικών βιβλίων, εγκυκλοπαιδειών και άλλο εκπαιδευτικό υλικό. Ο δανεισμός είναι εντελώς δωρεάν, όπως επίσης και η έκδοση της κάρτας μέλους που θα παραδοθεί στα παιδιά μέσω των σχολείων τους.

Παράλληλα, στο πλαίσιο της προσπάθειας εμπλουτισμού των σχολικών βιβλιοθηκών, αποστέλλονται βιβλία από τη Δημοτική Βιβλιοθήκη έτσι ώστε οι μικροί μαθητές να μπορούν να έχουν άμεση πρόσβαση σε αυτά.  Ήδη, είναι έτοιμα τα βιβλία που θα αποσταλούν σε έξι Δημοτικά σχολεία (1ο, 2ο, 3ο, 13ο, 5ο και 11ο) του Δήμου.

Η Αντιδήμαρχος Παιδείας και Πρόεδρος της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Τζένη Παυλάκου-Παναγιωτοπούλου με τα βιβλία που είναι έτοιμα για αποστολή σε 6 Δημοτικά σχολεία του Βύρωνα
Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής  Κινητικότητας