Οι μαθητές της πόλης «γνωρίζουν» το περιβάλλον

Ένα επιτραπέζιο παιχνίδι γνώσεων, το Planet Book, έκανε δώρο ο Δήμος Βύρωνα στους μαθητές της Γ’, Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξης των Δημοτικών Σχολείων της πόλης μας.

Το παιχνίδι μοιράστηκε στους μαθητές της προηγούμενη εβδομάδα και έχει ως στόχο να τους ευαισθητοποιήσει σε θέματα περιβάλλοντος με ευχάριστο και διασκεδαστικό τρόπο.

«Η βασικότερη ίσως παράμετρος στην προστασία του περιβάλλοντος είναι η εκπαίδευση και η ευαισθητοποίηση των επόμενων γενεών. Οι περιβαλλοντικές δράσεις που πραγματοποιούνται σε σχολεία της πόλης μας έχουν εξαιρετικά αποτελέσματα και μας έχουν αποδείξει το ενδιαφέρον των παιδιών για τη φύση και την οικολογία. Αυτό το έμφυτο ενδιαφέρον ελπίζουμε ότι θα ενισχύσουμε με την κίνησή μας αυτή» δήλωσε ο Δήμαρχος Βύρωνα Νίκος Χαρδαλιάς.