18 Απριλίου - παγκόσμια ημέρα Πολιτιστικής Κληρονομιάς

Πρόσκληση

Στις 18 Απριλίου, γιορτάζουμε την παγκόσμια ημέρα Πολιτιστικής Κληρονομιάς. Ο Δήμος Βύρωνα, η Δημοτική Βιβλιοθήκη και ο Σύνδεσμος «Μπάυρον» για τον Φιλελληνισμό και τον Πολιτισμό, σας καλούν στο Δημοτικό Αναψυκτήριο «¶στρα», στον Βύρωνα, να παρακολουθήσετε την εκδήλωση «Ο Βύρων και η ουσία της Ελευθερίας. Ο Βύρων της Ελλάδας και του κόσμου».

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιλαμβάνει:

· Ομιλία του καθηγητή και Γενικού Γραμματέα του Πανεπιστημίου Αθηνών, Π. Κοντού, με θέμα: «Ο Λόρδος Βύρων και η Ελλάδα».

· Ομιλία του ομότιμου καθηγητή του Πανεπιστημίου Αθηνών και συμπρόεδρο της Διεθνούς Εταιρείας Βύρωνος, Μ.Βύρωνα Ραΐζη με θέμα: «Ο Βύρων και η Ουσία της Ελευθερίας».

· Η πρόεδρος της Βυρωνικής Εταιρείας Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου, κ. Ρ. Φλώρου παρουσιάζει «Το Μεσολόγγι του Λόρδου Βύρωνα» και ο Γ. Βόγλης απαγγέλει ποιήματα.

Την εκδήλωση, που θα ξεκινήσει τις 19.00, συντονίζει η κ. Μαρία Κοκκίνου.

Νίκος Γ. Χαρδαλιάς – Δήμαρχος Βύρωνα.
Μαρία Κοκκίνου- Πρόεδρος Δημοτικής Βιβλιοθήκης Βύρωνα
Θόδωρος Καρζής- Πρόεδρος του Συνδέσμου «Μπάυρον».

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα