Σπυρόπουλος Χρήστος

Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Προστασίας και Αλληλεγγύης

Χειρουργός Ουρολόγος Δ/ντής ΕΣΥ

Γεννήθηκε και κατοικεί στο Βύρωνα
Αποφοίτησε από την Ιατρική και Χειρουργική Σχολή του Πανεπιστημίου "La Sapienza" της Ρώμης.

Εργάσθηκε στην Γ΄ Χειρουργική Κλινική του Βενιζέλειου Νοσοκ. Ηρακλείου Κρήτης, στην Ουρολογική Κλινική του Νοσοκ. «Ο Ευαγγελισμός», στην Μονάδα Μεταμοσχεύσεων Οργάνων της Α΄ Χειρουργικής Κλινικής του ιδίου Νοσοκ. και στην Παιδοουρολογική Κλινική του Νοσοκ. Παίδων «Η Αγία Σοφία». Υπηρέτησε στα Λεύκτρα Βοιωτίας ως αγροτικός ιατρός.

Προσέφερε ως άμισθος ιατρός στα Δημοτικά Ιατρεία του Δήμου Βύρωνα.

Από τα μαθητικά του χρόνια συμμετείχε στους κοινωνικούς και πολιτικούς αγώνες μέσα απο τις γραμμές της ΚΝΕ και του ΚΚΕ.

Δραστηριοποιείται σήμερα μέσα από την οργάνωση υγειονομικών ΠΦΥ του ΣΥΡΙΖΑ. Ιδρυτικο μέλος της Ελληνικής Ιατρικής Εταιρείας Αναπηρίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας, πρώην μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου.

Είναι παντρεμένος με την Καρδιολόγο Ελένη Σοφουλάκη.

Στρατηγική επιλογή της δημοτικής μας αρχής αποτελεί η υπεράσπιση του κοινωνικού χαρακτήρα των υπηρεσιών, η ενίσχυση και η δημιουργία κοινωνικών δομών δράσεων και αλληλεγγύης, η οικοδόμηση ενός τοπικού κοινωνικού συμβολαίου, με την αξιοποίηση και την ενεργό συμμετοχή όλων των τοπικών κοινωνικών φορέων, συλλογικοτήτων και κινημάτων, όλων των πολιτών.

Ο υπ’ αριθμόν ένας στόχος μας σε αυτή την δύσκολη συγκυρία δεν μπορεί παρά να κωδικοποιείται στα εξής:
  • Κανένας πολίτης χωρίς στέγη, τροφή, ρεύμα, νερό και στοιχειώδη πρόσβαση σε δημόσιες δομές υγείας, παιδείας, πολιτισμού και αθλητισμού.
  • Κανένα άτομο με ειδικές ανάγκες χωρίς δυνατότητα πρόσβασης στις λειτουργίες της πόλης.
Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα