«Παμβυρώνεια 2015» - 4η Ημέρα

Την Τρίτη 10 Μαρτίου διεξήχθη η 4η ημέρα των Παμβυρωνείων, στο κλειστό γυμναστήριο της Εργάνης, που ήταν αφιερωμένη στο άθλημα της καλαθοσφαίρισης.

Τα κορίτσια των γυμνασίων της πόλης μας, αγωνίσθηκαν με ήθος και πάθος για τη συμμετοχή, αλλά και τη νίκη.

Οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές από τα γύρω σχολεία κατέκλυσαν το γήπεδο δίνοντας παλμό και ζωντάνια σε ένα θεσμό που αναβίωσε η νέα Δημοτική Αρχή και που τα παιδιά περίμεναν με προσμονή και ενθουσιασμό.

Στο γήπεδο παρευρέθηκαν επίσης ο Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Προστασίας και Αλληλεγγύης Χρήστος Σπυρόπουλος και ο Διευθυντής του ΟΠΑΔΒ Γιάννης Μοναστηριώτης, οι οποίοι και απένειμαν τα διπλώματα συμμετοχής στα παιδιά. Από τους εργαζόμενους του Δήμου παρευρέθηκαν η Προϊσταμένη του τμήματος Πολιτισμού & Αθλητισμού Δώρα Ξυλογιάννη, η Προϊσταμένη του τμήματος Συντήρησης των Αθλητικών Εγκαταστάσεων Αλέκα Μαυρίδου, η Νοσηλεύτρια του ΟΠΑΔΒ Χρύσα Νομικού, ο Χρήστος Κούρτης και ο Βασίλης Πολάτογλου της Διεύθυνσης Υγείας, Παιδείας και Κοινωνικής Πολιτικής. Ιατρικά κάλυψαν τα παιδιά γιατρός και κινητή ομάδα διάσωσης  από το «Χαμόγελο του Παιδιού». Το ΤΕΦΑΑ Αθηνών μερίμνησε για την παρουσία διαιτητών και γραμματείας στους αγώνες.

Η 4η ημέρα συμπεριλάμβανε αγώνες μπάσκετ κοριτσιών από τα γυμνάσια του Δήμου μας. Πιο αναλυτικά:

Αποτελέσματα Αγώνων Μπάσκετ

4ο Γυμνάσιο

37

18

Η επόμενη αθλητική συνάντηση για τα «Παμβυρώνεια», θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11 Μαρτίου, στις 09:00 το πρωί, στο κλειστό γήπεδο της Εργάνης (Θέατρο Βράχων), με τη διεξαγωγή αγώνων μπάσκετ και με τη συμμετοχή των κοριτσιών από τα Δημοτικά Σχολεία του Δήμου μας.

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής  Κινητικότητας