«Σεμινάρια κίνησης, έκφρασης και εμψύχωσης κούκλας» για το στο εκπαιδευτικό προσωπικό των Δημοτικών Παιδικών Σταθμών Δήμου Βύρωνα
20 Μαρτίου 2015

Στα μυστικά της τέχνης του κουκλοθέατρου είχαν την ευκαιρία να μυηθούν οι παιδαγωγοί των Παιδικών Σταθμών του Δήμου μας μέσα από τις 2 επιμορφωτικές συναντήσεις που πραγματοποιήθηκαν με τον καταξιωμένο κουκλοπαίχτη κ. Χρήστο Αυτσίδη.

Το πρώτο μέρος της επιμόρφωσης αφορούσε στην εμψύχωση, την κίνηση και την έκφραση της κούκλας και το δεύτερο αφορούσε στην κατασκευή κούκλας από απλά και ανακυκλώσιμα υλικά.

Ο στόχος αυτής της επιμορφωτικής συνάντησης ήταν η τέχνη αυτή του κουκλοθέατρου, να γίνει ένα καθημερινό εργαλείο επικοινωνίας, χαράς και δημιουργίας με τα παιδιά.