Ομιλία με θέμα: «Απειθαρχία και Eπιθετικότητα. Πρακτικές διαχείρισης συγκρούσεων στο πλαίσιο της οικογένειας» τη ΔΕΥΤΕΡΑ 4 Απριλίου ώρα 6:00, στο Πολυδύναμο Κέντρο Πρόνοιας
4 Απριλίου 2016

Με το θέμα της επιθετικής συμπεριφοράς και της διαχείρισης συγκρούσεων στην οικογένεια, ξεκινά ο Κύκλος Ενημερωτικών Ομιλιών σε θέματα ψυχικής υγείας των παιδιών που διοργανώνει το Τμήμα Προαγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Κοινωνικής Πολιτικής Παιδείας & Πολιτισμού Δήμου Βύρωνα με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των γονέων και των παιδαγωγών. Απείθαρχες και προκλητικές συμπεριφορές των παιδιών προσχολικής και σχολικής ηλικίας αποτελούν συνήθη θέματα για προβληματισμό γονέων και εκπαιδευτικών αλλά και κινητοποίησης τους σε επίπεδο ενημέρωσης για υιοθέτηση αποτελεσματικών χειρισμών για την αντιμετώπισή τους. Η πρώτη αυτή ομιλία θα επικεντρωθεί στην αιτιολογία αλλά και τις καλές πρακτικές διαχείρισης των δύσκολων καταστάσεων που προκύπτουν στην καθημερινότητα με τα παιδιά. Η ομιλία θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 4 Απριλίου, 6:00-7:30 στο χώρο του Πολυδύναμου Κέντρου Πρόνοιας, (Καλλιπόλεως 59 & Αγ.Σοφίας τ. 210-7624403).

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής  Κινητικότητας