Το δάσος είναι εδώ!!!

Στη δενδροφύτευση που έγινε χθες το πρωί, 22 Απριλίου, στην περιοχή Αγίου Γεωργίου Καρέα στο Βύρωνα, παραβρέθηκαν ο Νομάρχης Αθηνών Γιάννης Σγουρός, ο Πρόεδρος του Σ.Π.Α.Υ. και Δήμαρχος Βύρωνα Νίκος Χαρδαλιάς, οι Δήμαρχοι Αργυρούπολης Δ. Ευσταθιάδης και Παπάγου Β.Ξύδης, οι Αντιδήμαρχοι Αργυρούπολης Γ.Κοπίτας και Γλυφάδας Ν. Λεβετσοβίτης ενώ συμμετείχαν πρόσκοποι και κάτοικοι του Βύρωνα.
H Νομαρχία Αθηνών ενισχύει το πρόγραμμα αναδάσωσης του Συνδέσμου Προστασίας και Ανάπτυξης Υμηττού (ΣΠΑΥ) και ήδη έχουν διατεθεί και εγκριθεί από τη Νομαρχία Αθηνών 3,9 εκατομμύρια ευρώ για τα προγράμματα αναδάσωσης του Α.Σ.Δ.Α. στη Δυτική Αθήνα ενώ για ανάλογα έργα στον Υμηττό ο Σ.Π.Α.Υ. έχει χρηματοδοτηθεί με 900.000 ευρώ.