Ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του μαθητικού πληθυσμού στο πλαίσιο αγωγής υγείας
13 Μαρτίου 2018

Ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του μαθητικού πληθυσμού στο πλαίσιο αγωγής υγείας

Το Κέντρο Υγείας  και η Μονάδα Υγείας Βύρωνα  συμμετέχουν με τους Eπισκέπτες Yγείας και τις Mαίες  στις δράσεις και παρεμβάσεις ενημέρωσης και  ευαισθητοποίησης του μαθητικού πληθυσμού, στο πλαίσιο αγωγής υγείας, σε  συγκεκριμένους θεματικούς άξονες

Τα θέματα που θα παρουσιάσουν σε μαθητές  δημοτικών σχολείων του Βύρωνα είναι
1.      Οι μαθητές στη χώρα των μικροβίων (Μπαστογιάννη Ανθή, Νικολοπούλου Βαρβάρα Eπισκέπτριες Yγείας ΚΥ Βύρωνα)
2.      Εθελοντική αιμοδοσία (Κυριοπούλου Αγγελική Eπισκέπτρια Yγείας ΚΥ Βύρωνα)

Τα θέματα σε μαθητές  Γυμνασίων και Λυκείων του Βύρωνα είναι:
1.      Γνωρίζω και αντιμετωπίζω τα μικρόβια (Σταυρακέλης Γεώργιος  Eπισκέπτης Yγείας ΚΥ Βύρωνα)
2.      Εθελοντική αιμοδοσία (Λίτινα Δήμητρα Eπισκέπτρια Yγείας ΚΥ Βύρωνα)
3.      Σεξουαλική και αναπαραγωγική υγεία (Τατζίδου Βασιλική Mαία ΜΥ Βύρωνα, Φουντούλη Χαρίκλεια Mαία ΚΥ Βύρωνα,  Διαμαντοπούλου  Πολυξένη  Eπισκέπτρια Yγείας ΜΥ Βύρωνα)

Για το πρόγραμμα των παρουσιάσεων  έχει γίνει συνεννόηση με τους διευθυντές των σχολείων. Το εκπαιδευτικό υλικό που χρησιμοποιείται  προέρχεται και είναι εγκεκριμένο από τα Υπουργεία  Υγείας και  Παιδείας και οι δράσεις θα λάβουν χώρα το δίμηνο Μαρτίου- Απριλίου.