Ο Δήμος Βύρωνα συμπαραστάτης σε γονείς, εκπαιδευτικούς και μαθητές για κεραία κινητής τηλεφωνίας
7 Σεπτεμβρίου 2018

Στις 31/8, εκπρόσωποι του δήμου, εκπαιδευτικοί και γονείς από το 6ο και 7ο δημοτικό, έδωσαν το παρών στα δικαστήρια της Ευελπίδων για την εκδίκαση των ασφαλιστικών μέτρων που έχει καταθέσει ο δήμος κατά της λειτουργίας κεραίας κινητής τηλεφωνίας που έχει εγκατασταθεί επί της Καραολή & Δημητρίου και που βρίσκεται πλησίον του σχολείου.

Τον δήμο εκπροσώπησε ο Αντιδήμαρχος Τεχνικών Υπηρεσιών Μιχάλης Καραγιάννης ο οποίος και επεσήμανε στην κατάθεσή του τις επιπτώσεις που έχει η ακτινοβολία στην υγεία των παιδιών. Ο κ. Καραγιάννης τόνισε ότι ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας από το 2011 έχει αποφανθεί ότι η ακτινοβολία από τις κεραίες έχει επιπτώσεις στους κατοίκους και κυρίως στα παιδιά.

Την εβδομάδα που μας πέρασε, οι δικηγόροι του δήμου κατέθεσαν συμπληρωματικά στοιχεία και άπαντες πλέον αναμένουν την απόφαση του δικαστηρίου.

*Η φωτογραφία αλιεύθηκε από την ιστοσελίδα https://www.ctview.gr