Ο Δήμος Βύρωνα και το Νοσοκομείο
20 Οκτωβρίου 2018

Ο Δήμος Βύρωνα και το Νοσοκομείο "Σωτηρία" διοργανώνουν Αιμοδοσία στις 14/10/18

O Δήμος Βύρωνα σε συνεργασία με το Πολυδύναμο Κέντρο Πρόνοιας, (Καλλιπόλεως 59 & Αγίας Σοφίας) και με τη συνεργασία του νοσοκομείου ‘’Σωτηρία”, διοργανώνει την Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2018 αιμοδοσία από τις 9.00 π.μ. – 1.00 μ.μ.

Οι καθημερινές ανάγκες αίματος στη χώρα μας είναι μεγάλες. Οι ποσότητες αίματος που καταναλώνονται ετησίως ξεπερνούν τις 600.000 μονάδες. Θύματα ατυχημάτων, ασθενείς που υποβάλλονται σε χειρουργική επέμβαση, καρκινοπαθείς, ασθενείς με νοσήματα του αίματος, μεταμοσχευμένοι και πάσχοντες από μεσογειακή αναιμία, χρειάζονται το αίμα και παράγωγά του.

Η αιμοδοσία είναι ωφέλιμη για τον οργανισμό κάθε υγιούς ατόμου διότι κινητοποιείται ο μυελός των οστών του για την παραγωγή νέων κυττάρων αίματος! Αίμα μπορεί να δώσει κάθε υγιές άτομο από 18 έως 60 ετών, τρεις – τέσσερις (3-4) φορές το χρόνο αφού προηγηθεί διάστημα τριών (3) μηνών μεταξύ των αιμοδοσιών.

Η αιμοδοσία είναι ακίνδυνη και διαρκεί πέντε έως δέκα (5-10) λεπτά. Ο αιμοδότης δεν αισθάνεται πόνο, ενώ πρέπει να έχει φάει ένα ελαφρύ γεύμα τρεις (3) ώρες πριν την αιμοδοσία.

ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ "ΔΩΣΕ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΣΟΥ"

Πρόταση επί του Πλαισίου Συνεργασίας μεταξύ των Δημοτικών Παρατάξεων του Δήμου Βύρωνα

Ο Δήμαρχος Βύρωνα, μετά το πέρας των Αυτοδιοικητικών Εκλογών, προτείνει πλαίσιο συνεργασίας και καλεί όλες τις παρατάξεις της πόλης σε διαβούλευση για το μέλλον της πόλης και τις προοπτικές ανάπτυξής της.