Πρόγραμμα Εορτασμού 28ης Οκτωβρίου 2018
24 Οκτωβρίου 2018

Πρόγραμμα Εορτασμού 28ης Οκτωβρίου 2018

Πρόγραμμα Εορτασμού 28ης Οκτωβρίου 2018

Γενικός Σημαιοστολισμός όλων των Δημοσίων, Δημοτικών, Ιδιωτικών καταστημάτων, Ν.Π.Δ.Δ., Τραπεζών και κατοικιών από 8ης πρωινής της 26ης Οκτωβρίου μέχρι και τη δύση του ηλίου της 28ης Οκτωβρίου.
Γενική φωταγώγηση τις βραδινές ώρες της 27ης και της 28ης Οκτωβρίου

Σάββατο 27 Οκτωβρίου
Ωρα 7.00μ.μ.
Δημοτικός Κινηματογράφος «Νέα Ελβετία»
«Το τελευταίο σημείωμα» του Παντελή Βούλγαρη
Προβολή κινηματογραφικής ταινίας
Είσοδος Ελεύθερη

Ομιλίες σε ειδικές συγκεντρώσεις στα σχολεία, Δημόσιες Υπηρεσίες και Οργανισμούς Δημοσίου Δικαίου, κ.λ.π.
Απότιση φόρου τιμής από τους μαθητές, σπουδαστές, προσκόπους και οδηγούς στα μνημεία των Ηρώων,  προσερχομένων, μετά το πέρας των προηγούμενων εκδηλώσεων.

Κυριακή  28 Οκτωβρίου
ώρα 7.45 π.μ.
Κωδωνοκρουσίες στους Ιερούς Ναούς.
ώρα 8.00 π.μ.
Έπαρση σημαίας με τιμητικό απόσπασμα Προσκόπων.
ώρα 10.30 π.μ.
Δοξολογία στον Καθεδρικό Ναό Αγ. Τριάδος Βύρωνα χοροστατούντος του Σεβασμιώτατου Μητροπολίτη Καισαριανής, Βύρωνα, Υμηττού κ.κ. Δανιήλ.
Συγκέντρωση των μελών του Δημοτικού Συμβουλίου, των Αρχών, Σωματείων, Οργανώσεων και παράταξη των αντιπροσωπειών των μαθητών των Σχολείων Μέσης και Δημοτικής Εκπαίδευσης, των Προσκόπων, Οδηγών, κ.λ.π. στο Μνημείο Εθνικής Αντίστασης,  (Πλ. Χρυσοστόμου Σμύρνης).
ώρα 11.00 π.μ.
Επιμνημόσυνη δέηση στο Μνημείο της Εθνικής Αντίστασης (Πλ. Χρυσοστόμου Σμύρνης) χοροστατούντος του Σεβασμιώτατου Μητροπολίτη Καισαριανής, Βύρωνα, Υμηττού κ.κ. Δανιήλ.

«Αιωνία η Μνήμη»
Κατάθεση στεφάνων
Τήρηση ενός λεπτού σιγής
«Εθνικός Ύμνος»

Εκφώνηση του πανηγυρικού της ημέρας από τον Δήμαρχο                 κ. Γρηγόρη Κατωπόδη.
Παρέλαση μπροστά στο λαό και τις αρχές με τη συνοδεία της Μπάντας των Προσκόπων της Τοπικής Εφορείας Βύρωνα – Καισαριανής και με υπόδειξη του Δρ. Κώστα Μερδενισιάνου που θα έχει το γενικό πρόσταγμα της παρέλασης.

Η πορεία της παρέλασης θα ακολουθήσει τους δρόμους: Κωνσταντιλιέρη, Ερυθραίας και Χρυσοστόμου Σμύρνης.

ώρα 18.30 μ.μ.
Υποστολή της σημαίας με τιμητικό απόσπασμα Ελληνίδων Οδηγών και Προσκόπων Βύρωνα.

Ο Δήμαρχος και το Δημοτικό Συμβούλιο
σας καλούν να πάρετε μέρος στις
εκδηλώσεις που θα γίνουν για την
Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.

Βύρωνας, Οκτώβριος  2018

Ο Δήμαρχος Βύρωνα
Γρηγόρης Κατωπόδης

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ & ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ
Ευαγγελικής  Σχολής 26, 16232 Βύρωνας 6ος  ορ.
Τ: 210 7609340-350, F: 210 7664440