Κινηματογραφικές Βραδιές Δήμου Βύρωνα - Ida -  Παρασκευή 2/11/2018, 8 μ.μ. «Νέα Ελβετία»
29 Οκτωβρίου 2018

Κινηματογραφικές Βραδιές Δήμου Βύρωνα - Ida - Παρασκευή 2/11/2018, 8 μ.μ. «Νέα Ελβετία»

Σκηνοθεσία: Πάβελ Παβλικόφσκι

Παίζουν: Αγκάτα Κούλεζα, Αγκάτα Τρεμπουσόφσκα, Νταβίντ Όγκροτνικ
Διέυθυνση φωτογραφίας: Ρίτσαρντ Λιντσιέφσκι/Λούκας Ζαλ
Μοντάζ: Γιαροσλάβ Καμίνσκι
Μουσική: Κρίστιαν Έϊντνες Άντερσεν

Πολωνία, 2013, 82΄
Πολωνία 1962. Μια δόκιμη μοναχή και η θεία της ταξιδεύουν στο γενέθλιο τόπο αναζητώντας τα ίχνη των νεκρών τους, από την εποχή του πολέμου. Μια σκληρή ματιά πίσω από το μύθο της πολωνικής αντίστασης, στο σκοτεινό υπογάστριο του φασισμού.
Πάβελ Παβλικόφσκι ενδεικτική φιλμογραφία: Το τελευταίο καταφύγιο, Ψυχρός πόλεμος, Το καλοκαίρι του έρωτά μου
Μετά την προβολή  ακολουθεί συζήτηση με το συγγραφέα  Σάββα Μιχαήλ.
Παρασκευή 2/11/2018, 8 μ.μ. κινηματογράφος «Νέα Ελβετία», Ν. Ελβετίας 34 και Σεβαστείας.

Με αφορμή αυτή τη δράση τις ημέρες και ώρες των προβολών, συγκεντρώνουμε τρόφιμα μακράς διάρκειας για την ενίσχυση των Κοινωνικών Δομών του Δήμου μας  (Κοινωνικό Παντοπωλείο & Παροχή Συσσιτίου).