Κινηματογραφικές Βραδιές Δήμου Βύρωνα -
28 Νοεμβρίου 2018

Κινηματογραφικές Βραδιές Δήμου Βύρωνα - "Ένας Αμερικανός Φίλος"

Ένας αμερικανός πλαστογράφος έργων τέχνης πείθει έναν ετοιμοθάνατο κορνιζοποιό από το Αμβούργο να γίνει πληρωμένος δολοφόνος. Μεταξύ τους αναπτύσσεται μία έντονη σχέση που αγγίζει από θέματα υπαρξιακής οντολογίας μέχρι πολιτισμικά χάσματα.
Σκηνοθεσία: Βιμ Βέντερς
Παίζουν: Μπρούνο Γκανζ, Ντένις Χόπερ, Λίζα Κόιζερ, Νίκολας Ρέι, Σάμιουελ Φούλερ
Διεύθυνση φωτογραφίας: Ρόμπυ Μιούλερ
Μοντάζ: Πήτερ Πρζιγκόλντα
Μουσική: Γιούργκεν Νίεπερ
Σκηνικά: Χέϊντι Λούντι
126΄

Βιμ Βέντερς  ενδεικτική φιλμογραφία: Το πέρασμα του χρόνου, Τα φτερά του έρωτα, Η Αλίκη στις πόλεις, Παρίσι, Τέξας
Μετά την προβολή  ακολουθεί συζήτηση με τον κριτικό κινηματογράφου Γιάννη Ζουμπουλάκη
Παρασκευή 30/11/2018, 8 μ.μ., Δημοτικός Κινηματογράφος «Νέα Ελβετία»  (Ν. Ελβετίας 34 και Σεβαστείας).

Με αφορμή αυτή τη δράση συγκεντρώνουμε τρόφιμα μακράς διαρκείας για την ενίσχυση των κοινωνικών δομών.
Όλα τα προϊόντα που θα συγκεντρωθούν από τη δική σας κοινωνική προσφορά, θα διανεμηθούν σε νοικοκυριά επαπειλούμενα ή βρισκόμενα σε κατάσταση φτώχειας και αδυναμίας.