Κοινότητες φιλικές σε Ασθενείς με Διαταραχές Μνήμης
14 Μαρτίου 2019

Κοινότητες φιλικές σε Ασθενείς με Διαταραχές Μνήμης

Εβδομάδα δράσεων στο πλαίσιο του Προγράμματος «Κοινότητες φιλικές σε Ασθενείς με Διαταραχές Μνήμης», διοργανώνει ο Δήμος Βύρωνα, με θέμα τη διασύνδεση των ηλικιών, από 18 έως 22 Μαρτίου, στην αίθουσα ΚΑΠΗ της Αγίας Τριάδας, Βουτζά 73.

Πρόγραμμα εκδηλώσεων:
Δευτέρα 18/03/19 – 10:30 π.μ.
«Πάμε σαν άλλοτε»
Τα παιδιά του 8ου Δημοτικού Παιδικού Σταθμού Βύρωνα θα χορέψουν χορούς της εποχής των γιαγιάδων και των παππούδων τους. Χορός μπαστουνιού για τους παππούδες, χορός μαντηλιού για τις γιαγιάδες και μαζί θα κατασκευάσουν χειροποίητα δωράκια.
Τρίτη 19/03/19 – 10:30 π.μ.
«Ανταμώματα, αφιερώματα και συν-βιώματα στο ΚΑΠΗ»
Μισό τραγούδι για τον παππού – μισό τραγούδι για τη γιαγιά, ένας χορός για τον παππού κι ένας χορός για τη γιαγιά. Λίγες εικόνες εμπνευσμένες και καμωμένες με τον παππού και τη γιαγιά και νόστιμα κεράσματα για όλους μας, από τα παιδιά του 1ου – 5ου Δημοτικού Παιδικού Σταθμού Βύρωνα.
Τετάρτη 20/03/19 – 10:30 π.μ.
 «Ας παίξουμε πάλι….»
Παίζουμε και ζωγραφίζουμε μαζί σε ζευγάρια, μικροί και μεγάλοι παιχνίδια επιτραπέζια, παιχνίδια μνήμης κ.α. και συζητάμε τις εντυπώσεις μας. Φτιάχνουμε το γενεαλογικό δέντρο μας, ανασύρουμε μνήμες, σμίγουμε τις γενιές μας. Πρωταγωνιστούν τα παιδιά του 7ου – 9ου Δημοτικού Παιδικού Σταθμού Βύρωνα.
Πως είναι άραγε στα μάτια των παιδιών ο παππούς και η γιαγιά;
Τα παιδιά του 3ου Δημοτικού Παιδικού Σταθμού Βύρωνα μας καλούν σε μια πρωτότυπη έκθεση φωτογραφίας, η οποία θα συνοδεύεται με κείμενα από τον αυθόρμητο και ανεπιτήδευτο λόγο των παιδιών.
Παρασκευή  22/03/19 – 10:00 π.μ.
«Ολοκλήρωση Προγράμματος – Απολογισμός Δράσεων – Νέοι στόχοι»
Έναρξη με Χορωδία μελών ΚΑΠΗ – παιδιών των Δημοτικών Παιδικών Σταθμών Βύρωνα,
Χαιρετισμοί,  Προβολή στιγμιότυπων από τις Δράσεις, Ομιλίες.
Πάνελ Ομιλητών:
Αντώνης Πολίτης Ψυχίατρος, Μαριλίνα Μπαδικιάν Ψυχολόγος, Ευαγγελία Σηφακάκη Φυσικοθεραπεύτρια, Αναστασία Μελαχροινίδου Φροντιστής.
Συντονίζει η Επισκέπτρια Υγείας, Βασιλική Παναγιωτακοπούλου.
Παρουσιάζει η Επισκέπτρια Υγείας, Βασιλική Βαγγελή
Σε όλη τη διάρκεια των δράσεων θα λειτουργεί έκθεση ζωγραφικής με έργα των μελών του ΚΑΠΗ και των παιδιών των Παιδικών Σταθμών.