Επίθεση σε Εκλογικά Γραφεία Παρατάξεων του Δήμου μας
29 Απριλίου 2019

Επίθεση σε Εκλογικά Γραφεία Παρατάξεων του Δήμου μας

Συναισθήματα θλίψης και ντροπής προκαλούν οι βανδαλισμοί εκλογικών κέντρων δημοτικών παρατάξεων του δήμου μας που συνέβησαν τα ξημερώματα της Δευτέρας 29/4.

Η Δημοτική Αρχή, με αφορμή το συγκεκριμένο δυσάρεστο συμβάν, καταδικάζει απερίφραστα τις φασιστικές αυτές πράξεις.

Η ανακοίνωση:

«"Γνωστοί, άγνωστοι", σήμερα τα ξημερώματα βανδάλισαν το εκλογικά κέντρα δημοτικών παρατάξεων της πόλης μας.

Η Δημοτική Αρχή του Δήμου Βύρωνα καταδικάζει αυτές τις πράξεις που έχουν σκοπό να πλήξουν τους δημοκρατικούς θεσμούς της κοινωνίας μας και να τρομοκρατήσουν τους πολίτες.

Δηλώνουμε επίσης πως οι πολιτικοί αγώνες δεν λαμβάνουν χώρα με πράξεις τρομοκρατίας, συνώνυμες του φασισμού αλλά με διάλογο και πολιτικές θέσεις.

Το μήνυμα που στέλνουμε στους δράστες είναι πως η κοινωνία της πόλης μας τους απομονώνει στο βαθύ σκοτάδι του θολωμένου τους μυαλού.

Πράξεις τραμπουκισμού δεν “περνάνε” στον δημοκρατικό Βύρωνα.

Τυφλά κρούσματα βίας είναι αποτρόπαια και δεν μας φοβίζουν.

Θέλουμε να ενημερώσουμε τους πολίτες πως σε συνεργασία με την πολιτεία θα προβούμε στις απαιτούμενες ενέργειες ώστε να εξασφαλιστεί η ομαλότητα ειδικά κατά την παραμονή των εκλογών.»