Κάλεσμα σε δράση κοινωνικής προσφοράς την Παρασκευή 10/5/2019 & ώρα 12:00 στο Πάρκο “Καραολή & Δημητρίου”
30 Απριλίου 2019

Μετά τη συνεχόμενη επιτυχία που έχουν οι δράσεις “Δωρεάν Διανομή Γευμάτων προς όλους” της Δομής «Παροχής Συσσιτίου» του Δήμου Βύρωνα σε συνεργασία με την κοινωνική κουζίνα «Ο Άλλος Άνθρωπος» που παρασκευάζει και προσφέρει αφιλοκερδώς τα γεύματα που διανέμονται, έχει προγραμματιστεί η επόμενη μας συνάντηση στις 10/5/2019, ημέρα Παρασκευή και ώρα 12:00 π.μ., στο πάρκο “Καραολή και Δημητρίου” (πλησίον Παλαιών Πατρών Γερμανού) όπου σας προσκαλούμε να μαγειρέψουμε και να γευματίσουμε. Στόχος μας είναι να αφυπνιστούν συνειδήσεις αλληλεγγύης και κοινωνικής προσφοράς απέναντι σε συνανθρώπους μας που βρίσκονται σε λιγότερο ευνοϊκή θέση.

Στην εκδήλωση θα συμμετέχουν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του 4ου Γυμνάσιου Βύρωνα προσφέροντας τα υλικά που θα χρειαστούν για την παρασκευή των γευμάτων αλλά και βοηθώντας στη διαδικασία προετοιμασίας και διανομής των δωρεάν γευμάτων.

Οι κάτοικοι της περιοχής την ημέρα αυτή, αλλά και η ομάδα των μαθητών και εκπαιδευτικών που θα συμμετέχουν, θα έχουν τη δυνατότητα να ενημερωθούν και να αποκομίσουν τη γνώση και την εμπειρία με ποιους τρόπους μπορούν να βοηθήσουν και να στηρίξουν το έργο που επιτελείται και αφορά όλους μας.

Ελάτε όλοι μαζί να απολαύσουμε γεύματα αγάπης και να μοιραστούμε τη χαρά της προσφοράς και της αλληλεγγύης!!!

Όσοι επιθυμούν, ως ένδειξη αγάπης για τον συνάνθρωπο, μπορούν να προσφέρουν τρόφιμα μακράς διαρκείας (όσπρια, αλεύρι, ζάχαρη, ελαιόλαδο, ντοματοχυμό, γάλα) με σκοπό την ενίσχυση των Κοινωνικών Δομών του Κοινωνικού Παντοπωλείου και Παροχής Συσσιτίου του Δήμου μας.

Σας υπενθυμίζουμε ότι η δράση “Δωρεάν Διανομή Γευμάτων προς όλους” πραγματοποιείται κάθε πρώτη Παρασκευή του μήνα, αλλά η εν λόγω δράση για τον μήνα Μάιο θα μεταφερθεί κατ΄εξαίρεση τη δεύτερη Παρασκευή.

Πληροφορίες Επικοινωνίας:
Δ/νση: Ιθώμης 6, Βύρωνα (Κοινωνικές Υπηρεσίες Δομών Παροχής Βασικών Αγαθών: Κοιν. Παντοπωλείο-Παροχή Συσσιτίου)
Τηλέφωνο: 210-7653054
Email: koin.sissitio@dimosbyrona.gr