Πρόσκληση εναρκτήριας εκδήλωσης για το Φεστιβάλ «Στη Σκιά Των Βράχων 2019»
4 Ιουνίου 2019

Πρόσκληση εναρκτήριας εκδήλωσης για το Φεστιβάλ «Στη Σκιά Των Βράχων 2019»

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Διαδημοτικού Δικτύου Πολιτισμού Δήμων Βύρωνα και Δάφνης Υμηττού σας προσκαλούν στην εναρκτήρια εκδήλωση του Φεστιβάλ «στη σκιά των βράχων 2019» την Τετάρτη 5 Ιουνίου ώρα 20:00 στο Θέατρο Βράχων «Άννα Συνοδινού».

• Η εκδήλωση είναι αφιερωμένη στη μνήμη του σπουδαίου σκηνοθέτη του ελληνικού θεάτρου Γιώργου Μιχαηλίδη και περιλαμβάνει:
  • Αποσπάσματα βιντεοσκοπημένων παραστάσεων και πλούσιο φωτογραφικό υλικό από το αρχείο του σκηνοθέτη και των συνεργατών του.
  • Αναλόγιο του θεατρικού έργου του Η Αθήνα μετά τη βροχή από τους φοιτητές του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών.
  • Ομιλία για το έργο και τη συμβολή του στο ελληνικό θέατρο από τον Γρηγόρη Ιωαννίδη, επίκουρο καθηγητήτουΤμήματος Θεατρικών Σπουδών του ΕΚΠΑ.

Επιμέλεια – σκηνοθεσία: Μιχαέλα Αντωνίου διδάσκουσα του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του ΕΚΠΑ.

Θα προβληθεί επίσης το ντοκιμαντέρ «στη σκιά των βράχων» του νέου βραβευμένου σκηνοθέτη Χάρη Γιουλάτου, παραγωγής 2019. Είναι μια συμπαραγωγή του Διαδημοτικού Δικτύου Πολιτισμού και του Υπουργείου Ψηφιακής Πολιτικής που ολοκληρώθηκε με την χορηγία του Ιδρύματος της Βουλής των Ελλήνων. Το ντοκιμαντέρ προβλήθηκε στο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης τον Μάρτιο 2019.

Η παρουσία σας τιμά τις προσπάθειες μας!

Για το Διοικητικό Συμβούλιο
Η Πρόεδρος Ελένη Βασιλοπούλου