Ελπίδες για τον Υμηττό

Σε πολύ καλό κλίμα έγινε η συνάντηση του υφυπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, αρμόδιου για θέματα δασών, Κωνσταντίνου Κιλτίδη, χθες, με το Προεδρείο του ΣΠΑΥ, εκπροσώπους του Δασαρχείου, της Γενικής Διεύθυνσης Δασών, της Διεύθυνσης Αναδασώσεων της Περιφέρειας Αττικής και της Επιτροπής Περιβάλλοντος της Βουλής, δια του βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ, Θανάση Λεβέντη.

Συζητήθηκαν θέματα σχετικά με τον Υμηττό, θέματα που θέτουν οι 15 Δήμαρχοι, των δήμων - μελών του Συνδέσμου Προστασίας και Ανάπτυξης Υμηττού, ενώ όπως φαίνεται άνοιξε ο δρόμος για την αναθεώρηση του Προεδρικού Διατάγματος του 1978 για την προστασία του Υμηττού.

Ο κύριος Κιλτίδης, αρμόδιος για θέματα δασών, ανακοίνωσε μεταξύ άλλων ότι το φθινόπωρο θα γίνουν δεντροφυτεύσεις στο βουνό, καθαρισμοί από σκουπίδια και μπάζα, ενώ υπάρχει πρόβλεψη για την δημιουργία χώρων αναψυχής. Από την πλευρά του, ο Πρόεδρος του ΣΠΑΥ και Δήμαρχος Βύρωνα, Νίκος Χαρδαλιάς, εξέφρασε την ικανοποίησή του για τη συνάντηση αλλά και το μέλλον του Υμηττού.

Δείτε την ανακοίνωση του Υπουργείου για τη χθεσινή συνάντηση: http://www.minagric.gr/greek/press/2008/07/greek210708b.shtml

Διαβάστε το ρεπορτάζ από την εφημερίδα Πρώτο Θέμα: http://www.protothema.gr/content-fakeloi.php?id=12243

Δράση του Κοινωνικού Φαρμακείου σε συνεργασία με το Σ.Ο.Ψ.Υ. για την ημέρα ψυχικής υγείας

16 Οκτωβρίου 2019

Την Παρασκευή 11/10/2019 πραγματοποιηθήκε στις 18:00 η ώρα έκθεση έργων τέχνης με θέμα: “Όταν η ψυχική ασθένεια επηρεάζει την τέχνη” στην Πλατεία Τσιρακοπούλου του Δήμου Βύρωνα ενώ στη συνέχεια στις 19:00 η ώρα ακολούθησε ομιλία στον χώρο του Κ.Α.Π.Η. Μεταμόρφωσης, Καλλιπόλεως 59 και Αγ. Σοφίας, σχετικά με τις πρώτες βοήθειες ψυχικής υγείας, τις ψυχικές ασθένειες, τα συμπτώματα, την αντιμετώπισή τους και τους φορείς που μπορεί κάποιος να απευθυνθεί.