Πρόσκληση για ενίσχυση του Κοινωνικού Φαρμακείου του Δήμου Βύρωνα
19 Ιουνίου 2019

Πρόσκληση για ενίσχυση του Κοινωνικού Φαρμακείου του Δήμου Βύρωνα

Το κοινωνικό φαρμακείο του Δήμου Βύρωνα ξεκίνησε τη λειτουργία του τον Νοέμβριο του 2017 και συνεχίζει έως και σήμερα. Εξυπηρετεί με φάρμακα και παραφαρμακευτικό υλικό 120 εγγεγραμμένους δικαιούχους, ενώ απασχολεί στο δυναμικό του έναν φαρμακοποιό και έναν κοινωνικό λειτουργό.

Συγκεκριμένα χορηγεί φάρμακα και παραφαρμακευτικό υλικό σε  ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού που αντιμετωπίζουν ψυχοκοινωνικοικονομικά θέματα. Δικαιούχοι του Κ.Ε.Α εξυπηρετούνται άμεσα από το Κοινωνικό Φαρμακείο όπως και άτομα με χαμηλά οικονομικά εισοδήματα που απειλούνται από κοινωνικό αποκλεισμό.

Για την καλύτερη λειτουργία της δομής, καλούμε τους  συμπολίτες μας να ενισχύσουν την δράση του κοινωνικού φαρμακείου με την δωρεά αναλγητικών φαρμάκων ευρείας  χρήσης όπως:

DEPON (δισκία, αναβράζοντα δισκία, σιρόπια)

PANADOL (δισκία, αναβράζοντα δισκία, σιρόπια)

ALGOFREN (δισκία, αναβράζοντα δισκία, σιρόπια)

Δράση του Κοινωνικού Φαρμακείου σε συνεργασία με το Σ.Ο.Ψ.Υ. για την ημέρα ψυχικής υγείας

16 Οκτωβρίου 2019

Την Παρασκευή 11/10/2019 πραγματοποιηθήκε στις 18:00 η ώρα έκθεση έργων τέχνης με θέμα: “Όταν η ψυχική ασθένεια επηρεάζει την τέχνη” στην Πλατεία Τσιρακοπούλου του Δήμου Βύρωνα ενώ στη συνέχεια στις 19:00 η ώρα ακολούθησε ομιλία στον χώρο του Κ.Α.Π.Η. Μεταμόρφωσης, Καλλιπόλεως 59 και Αγ. Σοφίας, σχετικά με τις πρώτες βοήθειες ψυχικής υγείας, τις ψυχικές ασθένειες, τα συμπτώματα, την αντιμετώπισή τους και τους φορείς που μπορεί κάποιος να απευθυνθεί.