Πρόσκληση για ενίσχυση του Κοινωνικού Φαρμακείου του Δήμου Βύρωνα
19 Ιουνίου 2019

Πρόσκληση για ενίσχυση του Κοινωνικού Φαρμακείου του Δήμου Βύρωνα

Το κοινωνικό φαρμακείο του Δήμου Βύρωνα ξεκίνησε τη λειτουργία του τον Νοέμβριο του 2017 και συνεχίζει έως και σήμερα. Εξυπηρετεί με φάρμακα και παραφαρμακευτικό υλικό 120 εγγεγραμμένους δικαιούχους, ενώ απασχολεί στο δυναμικό του έναν φαρμακοποιό και έναν κοινωνικό λειτουργό.

Συγκεκριμένα χορηγεί φάρμακα και παραφαρμακευτικό υλικό σε  ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού που αντιμετωπίζουν ψυχοκοινωνικοικονομικά θέματα. Δικαιούχοι του Κ.Ε.Α εξυπηρετούνται άμεσα από το Κοινωνικό Φαρμακείο όπως και άτομα με χαμηλά οικονομικά εισοδήματα που απειλούνται από κοινωνικό αποκλεισμό.

Για την καλύτερη λειτουργία της δομής, καλούμε τους  συμπολίτες μας να ενισχύσουν την δράση του κοινωνικού φαρμακείου με την δωρεά αναλγητικών φαρμάκων ευρείας  χρήσης όπως:

DEPON (δισκία, αναβράζοντα δισκία, σιρόπια)

PANADOL (δισκία, αναβράζοντα δισκία, σιρόπια)

ALGOFREN (δισκία, αναβράζοντα δισκία, σιρόπια)