«ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΜΥΝΧΑΟΥΖΕΝ», Φεστιβάλ «Στη Σκιά των Βράχων», Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Δάφνης-Υμηττού, Σάββατο 13 Ιουλίου,  Ώρα: 21:00
10 Ιουλίου 2019

«ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΜΥΝΧΑΟΥΖΕΝ», Φεστιβάλ «Στη Σκιά των Βράχων», Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Δάφνης-Υμηττού, Σάββατο 13 Ιουλίου, Ώρα: 21:00

διάθλαση Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Δάφνης-Υμηττού
«Οι περιπέτειες του Μινχάουζεν»
Μια παράσταση για μικρούς και μεγάλους
Βασισμένη στο μυθιστόρημα του GOTTFRIED-AUGUST BURGER

Έτος 1800, 1993, 2000 ή 2018. Πόλη Βελιγράδι, Βηρυτός, Καμπούλ ή Τάπκα. Πόλεμος. Σ’ ένα θέατρο κοντά στην εμπόλεμη ζώνη, ένας θίασος παρουσιάζει τις «περιπέτειες του Βαρόνου Μινχάουζεν», όμως ο βαρόνος Μινχάουζεν -ο πραγματικός-βρίσκεται εκεί, ανεβαίνει στη σκηνή, σταματά την παράσταση, και ξεκινά την «αληθινά» δική του ιστορία.
Αυτός ο μεγάλος παραμυθάς πάει στους παραμυθάδες και τους λέει ιστορίες, τους βάζει μέσα, και τους κάνει να συμμετέχουν. Ξεκινά να ξαναβρεί τους συντρόφους του και να σώσει την πόλη. Με παραμύθια.
Ό,τι σκέφτεται ο Βαρόνος συμβαίνει, ό,τι φαντάζεται υπάρχει. Δεν γνωρίζει την έννοια του φόβου, δεν γνωρίζει την άρνηση στη ζωή. Τα βάζει πολύ συχνά με το θάνατο και ακόμα συχνότερα με τη ζωή.
Οι περιπέτειες του Βαρόνου Μινχάουζεν τόσο αληθινά ψεύτικες και τόσο ψεύτικα πειστικές, μένουν στη μνήμη σαν μια ανάσα υπερβολής, τόλμης, μια ανάσα ελευθερίας, απόλυτης ελευθερίας, που μόνο το παραμύθι μπορεί να προσφέρει.

για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την επίσημη ιστοσελίδα του φεστιβαλ: http://www.festivalvraxon.gr/