Μαθήματα ενισχυτικής διδασκαλίας σε Α΄βάθμια & Β΄βάθμια εκπαίδευση
6 Σεπτεμβρίου 2019

Μαθήματα ενισχυτικής διδασκαλίας σε Α΄βάθμια & Β΄βάθμια εκπαίδευση

Ο Δήμος Βύρωνα θα λειτουργήσει και φέτος τον πετυχημένο κοινωνικό θεσμό ενισχυτικής διδασκαλίας, με τον τίτλο “Κοινωνικό Φροντιστήριο”  που αφορά στα παιδιά της Β΄βάθμιας εκπαίδευσης, αλλά και το πρόγραμμα «Διδακτική Υποστήριξη»  για τους μαθητές της Ε΄& Στ΄ Δημοτικού της Α΄βάθμιας εκπαίδευσης που επιθυμούν να παρακολουθήσουν ΔΩΡΕΑΝ μαθήματα.

Πρόκειται για δύο προγράμματα του Δήμου, που υποστηριζόμενα από εθελοντές καθηγητές και δασκάλους, σκοπό έχουν να αποσυμφορήσουν  τις οικογένειες που αντιμετωπίζουν οικονομικές δυσκολίες και στερούνται δυνατότητας περαιτέρω μαθησιακής ενισχυτικής  υποστήριξης των παιδιών.

Οι γονείς ή κηδεμόνες πρέπει να έχουν συμπληρώσει την αίτηση συμμετοχής στο πρόγραμμα “Κοινωνικό Φροντιστήριο”(Β΄βάθμια)  ή στο πρόγραμμα «Διδακτική Υποστήριξη» (Α΄βάθμια) , που θα τους δοθεί στην έδρα του Τμήματος Παιδείας (Ευαγγ. Σχολής 26, 6ος όροφος)  έως την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019  (οι αντίστοιχες αιτήσεις επισυνάπτονται και στην ιστοσελίδα του Δήμου).

Η αίτηση πρέπει να κατατίθεται, οπωσδήποτε και αποκλειστικά, στο Τμήμα Παιδείας του Δήμου Βύρωνα.

Το πρόγραμμα των μαθημάτων, θα ανακοινωθεί στα σχολεία των αιτούντων.

Τα μαθήματα της Β΄βάθμιας εκπαίδευσης θα πραγματοποιούνται στο 1ο Γυμνάσιο και 1ο Λύκειο Βύρωνα (οδ. Γεννηματά 34/Μυρακτής) και τα μαθήματα της Α΄βάθμιας εκπαίδευσης θα πραγματοποιούνται στο 1ο Δημοτικό Σχολείο (Ερυθραίας &Κωνσταντιλιέρη).

(Εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν εθελοντικά στα προγράμματα, μπορούν ακόμη να επικοινωνούν με το Τμήμα Παιδείας στα τηλ. 210 76 09 343 - 76 09 347-348)

Δειτε σχετική ανακοίνωση εδώ