Σύσκεψη υπό τον Δήμαρχο Βύρωνα, Γρηγόρη Κατωπόδη, για το Έργο της Ανάπλασης Προσφυγικών Καρέα
16 Σεπτεμβρίου 2019

Στο Δημαρχείο Βύρωνα πραγματοποιήθηκε σήμερα, Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου 2019, σύσκεψη υπό τον Δήμαρχο Βύρωνα Γρηγόρη Κατωπόδη με τη συμμετοχή του Αντιδημάρχου Τεχνικών Υπηρεσιών Μιχαήλ Καραγιάννη και στελεχών του Δήμου. Στο επίκεντρο της συνάντησης βρέθηκε, κατόπιν επικοινωνίας και επαφών της Δημοτικής Αρχής με τους κατοίκους της περιοχής Προσφυγικών Καρέα, το ζήτημα της εφαρμογής βελτιώσεων στο υλοποιούμενο έργο της Ανάπλασης της Περιοχής Προσφυγικών Καρέα.

Σε πρώτη φάση, κατά την διάρκεια της συνάντησης αποφασίστηκαν οι ακόλουθες βελτιώσεις, όπως προτάθηκαν και από τους κατοίκους της περιοχής:

-      Τροποποίηση του σχεδιασμού με στόχο την αύξηση των θέσεων στάθμευσης με ταυτόχρονη διαπλάτυνση της οδού Ακακίας προκειμένου αυτή να φιλοξενήσει επιπλέον χώρους στάθμευσης των κατοίκων και να διευκολύνεται η διέλευση οχημάτων.
-      Βελτίωση στο ζήτημα των υδάτινων στοιχείων με στόχο την κατάργηση των σημείων στάσιμου ύδατος που μπορεί να αποτελέσουν εστίες μόλυνσης.
-      Επίσπευση της αντικατάστασης των στύλων ηλεκτρικού ρεύματος σε συνεργασία με τον ΔΕΔΔΗΕ.

Με αφορμή την σύσκεψη, ο Δήμαρχος Βύρωνα, Γρηγόρης Κατωπόδης έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Έπειτα από δύο δεκαετίες καθυστερήσεων, αδράνειας και αναμονής, η εμβληματική περιοχή των Προσφυγικών Καρέα αλλάζει όψη και περνά σε μία νέα εποχή. Τιμώντας το παρελθόν κοιτάζουμε αποφασιστικά στο μέλλον, πραγματοποιώντας μία παρέμβαση, η υλοποίηση της οποίας αποτελεί στοίχημα για την Δημοτική Αρχή.

Πιστοί στις αρχές μας, βρισκόμαστε σε διαρκή επικοινωνία και συνεργασία με τους κατοίκους των Προσφυγικών, προκειμένου οι παρεμβάσεις μας να τύχουν ευρείας αποδοχής με στόχο την διαμόρφωση μίας περιοχής που θα είναι λειτουργική για όλους, θα αντιμετωπίζει προβλήματα δεκαετιών και θα αποτελεί πρότυπο. Στα πλαίσια αυτά, οι επαφές μας με τους κατοίκους θα συνεχιστούν και θα γίνουν περαιτέρω βελτιώσεις όπου κριθεί απαραίτητο, με στόχο την ολοκλήρωση του έργου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο».

Δράση του Κοινωνικού Φαρμακείου σε συνεργασία με το Σ.Ο.Ψ.Υ. για την ημέρα ψυχικής υγείας

16 Οκτωβρίου 2019

Την Παρασκευή 11/10/2019 πραγματοποιηθήκε στις 18:00 η ώρα έκθεση έργων τέχνης με θέμα: “Όταν η ψυχική ασθένεια επηρεάζει την τέχνη” στην Πλατεία Τσιρακοπούλου του Δήμου Βύρωνα ενώ στη συνέχεια στις 19:00 η ώρα ακολούθησε ομιλία στον χώρο του Κ.Α.Π.Η. Μεταμόρφωσης, Καλλιπόλεως 59 και Αγ. Σοφίας, σχετικά με τις πρώτες βοήθειες ψυχικής υγείας, τις ψυχικές ασθένειες, τα συμπτώματα, την αντιμετώπισή τους και τους φορείς που μπορεί κάποιος να απευθυνθεί.