Σεπτέμβριος 2019: Παγκόσμιος Μήνας Ευαισθητοποίησης για Νόσο Αλτσχάιμερ και Άνοια
16 Σεπτεμβρίου 2019

Στη μάστιγα του 20ου αιώνα, την Άνοια και τη Nόσο Alzheimer, είναι αφιερωμένος παγκοσμίως ο φετινός Σεπτέμβριος.

Στο πλαίσιο αυτό διοργανώνεται ημερίδα, την Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου 2019,  στο Υπουργείο Ψηφιακής  Διακυβέρνησης, στο κεντρικό αμφιθέατρο 09:30 π.μ. - 14:00 μ.μ., με την συμμετοχή των Δήμων που ανέλαβαν και υλοποίησαν το πρόγραμμα «Φιλικές Κοινότητες προς τους δημότες με διαταραχές μνήμης».

Θα παρουσιασθεί το πρόγραμμα των δράσεων για τις Φιλικές προς την Άνοια Κοινότητες των Δήμων Αθηναίων, Βύρωνα, Βριλησσίων και Κορυδαλλού.

Τις δράσεις του Δήμου μας θα παρουσιάσει η Επισκέπτρια Υγείας του Τμήματος Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Κοινωνικής Πολιτικής και Υγείας, Βασιλική Παναγιωτακοπούλου.

Δράση του Κοινωνικού Φαρμακείου σε συνεργασία με το Σ.Ο.Ψ.Υ. για την ημέρα ψυχικής υγείας

16 Οκτωβρίου 2019

Την Παρασκευή 11/10/2019 πραγματοποιηθήκε στις 18:00 η ώρα έκθεση έργων τέχνης με θέμα: “Όταν η ψυχική ασθένεια επηρεάζει την τέχνη” στην Πλατεία Τσιρακοπούλου του Δήμου Βύρωνα ενώ στη συνέχεια στις 19:00 η ώρα ακολούθησε ομιλία στον χώρο του Κ.Α.Π.Η. Μεταμόρφωσης, Καλλιπόλεως 59 και Αγ. Σοφίας, σχετικά με τις πρώτες βοήθειες ψυχικής υγείας, τις ψυχικές ασθένειες, τα συμπτώματα, την αντιμετώπισή τους και τους φορείς που μπορεί κάποιος να απευθυνθεί.