Κάλεσμα προς τους κατοίκους του Δήμου Βύρωνα για συγκέντρωση τυποποιημένων ειδών γάλακτος μακράς διάρκειας
23 Σεπτεμβρίου 2019

Στο πλαίσιο της κοινωνικής πολιτικής, οι Δομές Παροχής Βασικών Αγαθών «Κοινωνικό Παντοπωλείο» & «Παροχής Συσσιτίου» του Δήμου Βύρωνα, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα Γάλακτος στα Σχολεία που εορτάζεται κάθε χρόνο την τελευταία Τετάρτη του Σεπτεμβρίου (25 Σεπτεμβρίου, το 2019), με πρωτοβουλία του FAO, του οργανισμού του ΟΗΕ για τη γεωργία και τα τρόφιμα, συγκεντρώνουμε τυποποιημένα είδη γάλακτος μακράς διάρκειας, από τη δική σας κοινωνική προσφορά, προκειμένου να καλύψουμε άμεσα ανάγκες νοικοκυριών, με προτεραιότητα τις ευάλωτες οικογένειες με παιδιά που βρίσκονται σε λιγότερο ευνοϊκή θέση. Η συλλογή τυποποιημένων ειδών γάλακτος θα πραγματοποιηθεί  από 25 Σεπτεμβρίου έως 25 Οκτωβρίου, από Δευτέρα έως Παρασκευή και ώρες 10:00πμ -16:00μμ στο χώρο της υπηρεσίας μας, Ιθώμης 6 (Αγορά Βύρωνα).

Στόχος μας είναι να αφυπνιστούν συνειδήσεις αλληλεγγύης και κοινωνικής προσφοράς, απέναντι σε συνανθρώπους μας που χρήζουν βοήθειας και συμπαράστασης καθώς και να επισημάνουμε τη διατροφική αξία του γάλακτος για τις νεαρές ηλικίες και την ωφέλεια που προκύπτει για την υγεία των νεαρών παιδιών  μέσα από δράσεις ευαισθητοποίησης.

Οι κάτοικοι της περιοχής που θα προσέλθουν να προσφέρουν τρόφιμα, θα έχουν τη δυνατότητα να ενημερωθούν και να αποκομίσουν τη γνώση και την εμπειρία, με ποιον τρόπο μπορούν να στηρίξουν το έργο που επιτελείται και αφορά όλους μας.

Κάθε προσφορά σας είναι πολύτιμη !!!

Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί να μη στερηθεί κανένα νοικοκυριό και κυρίως νεαρές ηλικίες που πλήττονται   το πολύτιμο για την διατροφή μας αγαθό.

Πληροφορίες επικοινωνίας:
Κοινωνικές Υπηρεσίες Δομών Παροχής Βασικών Αγαθών: Κοιν. Παντοπωλείο – Παροχή Συσσιτίου
Δ/νση: Ιθώμης 6, Βύρωνα
Τηλέφωνο: 210-7653054
Email: koin.pant@dimosbyrona.gr, koin.sissitio@dimosbyrona.gr

Δράση του Κοινωνικού Φαρμακείου σε συνεργασία με το Σ.Ο.Ψ.Υ. για την ημέρα ψυχικής υγείας

16 Οκτωβρίου 2019

Την Παρασκευή 11/10/2019 πραγματοποιηθήκε στις 18:00 η ώρα έκθεση έργων τέχνης με θέμα: “Όταν η ψυχική ασθένεια επηρεάζει την τέχνη” στην Πλατεία Τσιρακοπούλου του Δήμου Βύρωνα ενώ στη συνέχεια στις 19:00 η ώρα ακολούθησε ομιλία στον χώρο του Κ.Α.Π.Η. Μεταμόρφωσης, Καλλιπόλεως 59 και Αγ. Σοφίας, σχετικά με τις πρώτες βοήθειες ψυχικής υγείας, τις ψυχικές ασθένειες, τα συμπτώματα, την αντιμετώπισή τους και τους φορείς που μπορεί κάποιος να απευθυνθεί.