Το κοινωνικό φαρμακείο του Δήμου Βύρωνα σε συνεργασία με τον Σύλλογο Οικογενειών για την Ψυχική Υγεία  Βύρωνα (Σ.Ο.Ψ.Υ), διοργανώνει εκδήλωση στις 11/10/2019
26 Σεπτεμβρίου 2019

Το κοινωνικό φαρμακείο του Δήμου Βύρωνα σε συνεργασία με τον Σύλλογο Οικογενειών για την Ψυχική Υγεία Βύρωνα (Σ.Ο.Ψ.Υ), διοργανώνει εκδήλωση στις 11/10/2019

Η εκδήλωση πραγματοποιείται στα πλαίσια του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Ψυχικής Υγείας .

Θα πραγματοποιηθεί έκθεση εικαστικών στην πλατεια Τσιρακοπούλου , με  θέμα : “Όταν η ψυχική ασθένεια επηρεάζει την τέχνη”  και μετέπειτα ομιλία στο χώρο του Κ.Α.Π.Η Μεταμόρφωσης , Καλλιπόλεως 59 σχετικά με τις πρώτες βοήθειες ψυχικής υγείας , τις ψυχικές ασθένειες ,  τα συμπτώματα ,την αντιμετώπισή τους και τους φορείς που μπορεί κανεις να απευθυνθεί .

Η έκθεση εικαστικών θα ξεκινήσει στις 18:00 στην πλατεία Τσιρακοπούλου και η ομιλία στις 19:00 στο χώρο του Κ.Α.Π.Η.

Συγχρόνως θα πραγματοποιείται συγκέντρωση φαρμάκων κ φαρμακευτικού υλικού για τις ανάγκες του κοινωνικού φαρμακείου του Δήμου μας.

Δράση του Κοινωνικού Φαρμακείου σε συνεργασία με το Σ.Ο.Ψ.Υ. για την ημέρα ψυχικής υγείας

16 Οκτωβρίου 2019

Την Παρασκευή 11/10/2019 πραγματοποιηθήκε στις 18:00 η ώρα έκθεση έργων τέχνης με θέμα: “Όταν η ψυχική ασθένεια επηρεάζει την τέχνη” στην Πλατεία Τσιρακοπούλου του Δήμου Βύρωνα ενώ στη συνέχεια στις 19:00 η ώρα ακολούθησε ομιλία στον χώρο του Κ.Α.Π.Η. Μεταμόρφωσης, Καλλιπόλεως 59 και Αγ. Σοφίας, σχετικά με τις πρώτες βοήθειες ψυχικής υγείας, τις ψυχικές ασθένειες, τα συμπτώματα, την αντιμετώπισή τους και τους φορείς που μπορεί κάποιος να απευθυνθεί.