«Δώσε Ζωή. Είναι στο Αίμα σου»
3 Οκτωβρίου 2019

«Δώσε Ζωή. Είναι στο Αίμα σου»

O Δήμος Βύρωνα διοργανώνει Αιμοδοσία σε συνεργασία με το Νοσοκομείο «ΣΩΤΗΡΙΑ», με θέμα «Δώσε Ζωή. Είναι στο Αίμα σου», την Τετάρτη 9 Οκτωβρίου 2019 στο Πολυδύναμο Κέντρο Πρόνοιας (Καλλιπόλεως 59 & Αγίας Σοφίας), 9.00 π.μ. - 2:00 μ.μ..

Οι καθημερινές ανάγκες αίματος στη χώρα μας είναι μεγάλες. Οι ποσότητες αίματος που καταναλώνονται ετησίως ξεπερνούν τις 600.000 μονάδες. Θύματα ατυχημάτων, ασθενείς που υποβάλλονται σε χειρουργική επέμβαση, καρκινοπαθείς, ασθενείς με νοσήματα του αίματος, μεταμοσχευμένοι και πάσχοντες από μεσογειακή αναιμία, χρειάζονται το αίμα και παράγωγά του.

Η αιμοδοσία είναι ωφέλιμη για τον οργανισμό κάθε υγιούς ατόμου διότι κινητοποιείται ο μυελός των οστών του για την παραγωγή νέων κυττάρων αίματος! Αίμα μπορεί να δώσει κάθε υγιές άτομο από 18 έως 60 ετών, τρεις – τέσσερις (3-4) φορές το χρόνο αφού προηγηθεί διάστημα τριών (3) μηνών μεταξύ των αιμοδοσιών.

Η αιμοδοσία είναι ακίνδυνη και διαρκεί πέντε έως δέκα (5-10) λεπτά. Ο αιμοδότης δεν αισθάνεται πόνο, ενώ πρέπει να έχει φάει ένα ελαφρύ γεύμα τρεις (3) ώρες πριν την αιμοδοσία.

ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ «ΔΩΣΕ ΖΩΗ. ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΣΟΥ»

Δράση του Κοινωνικού Φαρμακείου σε συνεργασία με το Σ.Ο.Ψ.Υ. για την ημέρα ψυχικής υγείας

16 Οκτωβρίου 2019

Την Παρασκευή 11/10/2019 πραγματοποιηθήκε στις 18:00 η ώρα έκθεση έργων τέχνης με θέμα: “Όταν η ψυχική ασθένεια επηρεάζει την τέχνη” στην Πλατεία Τσιρακοπούλου του Δήμου Βύρωνα ενώ στη συνέχεια στις 19:00 η ώρα ακολούθησε ομιλία στον χώρο του Κ.Α.Π.Η. Μεταμόρφωσης, Καλλιπόλεως 59 και Αγ. Σοφίας, σχετικά με τις πρώτες βοήθειες ψυχικής υγείας, τις ψυχικές ασθένειες, τα συμπτώματα, την αντιμετώπισή τους και τους φορείς που μπορεί κάποιος να απευθυνθεί.