Δράση κοινωνικής προσφοράς με αφορμή τη «Διεθνή Ημέρα για την Εξάλειψη της Φτώχειας»
9 Οκτωβρίου 2019

Με αφορμή τη «Διεθνή Ημέρα για την Εξάλειψη της Φτώχειας», την Πέμπτη 17 Οκτωβρίου, η κοινωνική κουζίνα «Ο Άλλος Άνθρωπος του Βύρωνα» σε συνεργασία με την Δομή Παροχής Συσσιτίου, ευαισθητοποιημένοι σε θέματα κοινωνικής προσφοράς και αλληλεγγύης,  σας προσκαλούν στις 12:00 π.μ. στην πλατεία “Αγίου Λαζάρου” Βύρωνα, με σκοπό να μαγειρέψουμε και να γευματίσουμε όλοι μαζί.

Οι κάτοικοι της περιοχής την ημέρα αυτή θα έχουν τη δυνατότητα να ενημερωθούν και να αποκομίσουν γνώση και εμπειρία ώστε να βοηθήσουν και να στηρίξουν το έργο που επιτελείται και αφορά όλους μας. Επίσης οι παρευρισκόμενοι θα ενημερωθούν από το προσωπικό των Δομών για υπηρεσίες και παροχές του Δήμου που αφορούν τους ευάλωτους κατοίκους της περιοχής.

Στόχος μας είναι να συμβάλλουμε σημαντικά σε μια κοινωνία φιλική προς τους συνανθρώπους μας. Ελάτε όλοι μαζί να απολαύσουμε γεύματα αγάπης και να μοιραστούμε την χαρά της προσφοράς και της αλληλεγγύης!!!

Στην εν΄ λόγω δραστηριότητα συλλέγουμε τρόφιμα, από την δική σας κοινωνική προσφορά, όπως: κριθαράκι, όσπρια, ελαιόλαδο, γάλα εβαπορέ, ντοματοχυμό, αλεύρι και ζάχαρη, με σκοπό την ενίσχυση των Κοινωνικών Δομών του Κοινωνικού Παντοπωλείου και της Δομής Παροχής Συσσιτίου του Δήμου μας.

Πληροφορίες Επικοινωνίας
Κοινωνικές Υπηρεσίες Δομών Παροχής Βασικών Αγαθών: Κοιν. Παντοπωλείο & Δομή Παροχής Συσσιτίου:
Δ/νση: Ιθώμης 6, Βύρωνα
Τηλέφωνο: 210-7653054

Facebook: Κοινωνικό Παντοπωλείο – Παροχής Συσσιτίου Δήμου Βύρωνα

Δράση του Κοινωνικού Φαρμακείου σε συνεργασία με το Σ.Ο.Ψ.Υ. για την ημέρα ψυχικής υγείας

16 Οκτωβρίου 2019

Την Παρασκευή 11/10/2019 πραγματοποιηθήκε στις 18:00 η ώρα έκθεση έργων τέχνης με θέμα: “Όταν η ψυχική ασθένεια επηρεάζει την τέχνη” στην Πλατεία Τσιρακοπούλου του Δήμου Βύρωνα ενώ στη συνέχεια στις 19:00 η ώρα ακολούθησε ομιλία στον χώρο του Κ.Α.Π.Η. Μεταμόρφωσης, Καλλιπόλεως 59 και Αγ. Σοφίας, σχετικά με τις πρώτες βοήθειες ψυχικής υγείας, τις ψυχικές ασθένειες, τα συμπτώματα, την αντιμετώπισή τους και τους φορείς που μπορεί κάποιος να απευθυνθεί.