Δράση του Κοινωνικού Φαρμακείου σε συνεργασία με το Σ.Ο.Ψ.Υ. για την ημέρα ψυχικής υγείας
16 Οκτωβρίου 2019

Την Παρασκευή 11/10/2019 πραγματοποιηθήκε στις 18:00 η ώρα έκθεση έργων τέχνης με θέμα: “Όταν η ψυχική ασθένεια επηρεάζει την τέχνη” στην Πλατεία Τσιρακοπούλου του Δήμου Βύρωνα ενώ στη συνέχεια στις 19:00 η ώρα ακολούθησε ομιλία στον χώρο του Κ.Α.Π.Η. Μεταμόρφωσης, Καλλιπόλεως 59 και Αγ. Σοφίας, σχετικά με τις πρώτες βοήθειες ψυχικής υγείας, τις ψυχικές ασθένειες, τα συμπτώματα, την αντιμετώπισή τους και τους φορείς που μπορεί κάποιος να απευθυνθεί.
Παρευρέθηκαν πολλοί ευαισθητοποιημένοι πολίτες, οι οποίοι παρακολούθησαν τις εκδηλώσεις και ομιλίες και μας έδωσαν την υπόσχεσή τους να ενισχύσουν έμπρακτα το έργο μας με προσφορά φαρμάκων και παραφαρμακευτικού υλικού.

Στόχος μας είναι η ευαισθητοποίηση των πολιτών σε θέματα ψυικής και σωματικής υγείας, στο πλαίσιο υποστήριξης της υγείας του κοινωνικού συνόλου του Δήμου Βύρωνα. Οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Σύλλογο Οικογενειών για την Ψυχική Υγεία Βύρωνα (Σ.Ο.Ψ.Υ) για την άψογη συνεργασία μας και όλους τους όσους μας τίμησαν με την παρουσία τους.

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής  Κινητικότητας